Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
1.1(for infinity) or 0.9
Step-by-step explanation:
it depends if you do 90/100 or 100/90
90/100 = 0.9
100/90 = 1.1(for infinity)
so sorry i couldn't figure out specifically what to divide but i hope both of these answers helped you!
It depends on the question, but if the question is, how many is there....
It usually means to <u><em>add</em></u>
(What is the question anyway?)
Answer and Step-by-step explanation:
We are given the word format of an equation.
Let's right it out in numerical form.

The first part says One fourth the sum of x and 10
The sum of x and 10 would be shown as x + 10, and one fourth of that means that
is multiplying (x + 10).
In this case, identical would mean equal to.
So,
(x + 10) would be = to something.
It says that it is identical to x minus 4 (x - 4).
<u> is the equation.</u>
<em><u>#teamtrees #PAW (Plant And Water)</u></em>