1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
9

from his house Mike rides his bike 2 miles west and 10 miles north to the gym how much shorter is it to the gym if he rode in a

straight-line path

Mathematics
1 answer:
Dmitry [639]3 years ago
4 0
Using the rectangular route Mike rides 12 miles. If he rides diagonally the distance is √2²+10²=√4+100=√104.
The difference between the two routes is 12-√104=1.80 miles approximately.
You might be interested in
Today Jason has 123 stamps in his collection. He got 5 stamps at a show last week. Then he got 4 more stamps at a show this week
lozanna [386]
114 stamps he had before
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?
VLD [36.1K]

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Oh lord pls help asap
zepelin [54]

Answer:

1.1(for infinity) or 0.9

Step-by-step explanation:

it depends if you do 90/100 or 100/90

90/100 = 0.9

100/90 = 1.1(for infinity)

so sorry i couldn't figure out specifically what to divide but i hope both of these answers helped you!

4 0
3 years ago
How many does it means subtract or add
Elza [17]
It depends on the question, but if the question is, how many is there....
It usually means to <u><em>add</em></u>

(What is the question anyway?)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
One fourth the sum of x and ten is identical to x minus 4."
Lynna [10]

Answer and Step-by-step explanation:

We are given the word format of an equation.

Let's right it out in numerical form.

\frac{1}{4} (x + 10) = x - 4

The first part says One fourth the sum of x and 10

The sum of x and 10 would be shown as x + 10, and one fourth of that means that \frac{1}{4} is multiplying (x + 10).

In this case, identical would mean equal to.

So, \frac{1}{4}(x + 10) would be = to something.

It says that it is identical to x minus 4 (x - 4).

\frac{1}{4} (x + 10) = x - 4<u> is the equation.</u>

<em><u>#teamtrees #PAW (Plant And Water)</u></em>

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A large ice floe is floating at a speed of 3 kilometers per hour. A polar bear leaves the floe and swims in the opposite directi
    6·1 answer
  • Fred spent half of his allowance going to the movies. He washed the family car and earns 7 dollars. What is his weekly allowance
    9·1 answer
  • The midpoint of AB is M(-6, -6). If the coordinates of A are (-4, -8), what are
    14·1 answer
  • Find the area of the given region using any method.
    8·1 answer
  • The solutions to x^2-x-6&gt;0 is?
    5·1 answer
  • How do you solve 13y^2-5yx-8x^2
    14·2 answers
  • Use the summation formula to find a partial sum of a series with the following properties
    12·1 answer
  • What is a square of 1.5cm ​
    14·2 answers
  • Plz help!!!!!!!!<br>Solve for y<br>3y=c​
    7·2 answers
  • 40 points <br> need help please asap
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!