1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
2 years ago
7

A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?

Mathematics
2 answers:
VLD [36.1K]2 years ago
4 0

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

8090 [49]2 years ago
4 0

Answer:

what he said

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help me answer this question in the picture.
Yanka [14]
The awnser is B because It has more X marks 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help. I'm desperate.
netineya [11]

Answer:

3.5x

3x+25=3.5x

Step-by-step explanation:

hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In which number does the digit 2 have a value that is ten times as great as the value of the digit 2 in the number 135,284?
Valentin [98]

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

You didn't give the options but let me help out.

First and foremost, we should note that the value of the digit 2 in the number 135,284 is 200. Therefore, the value that is ten times as great as the value of the digit 2 in the number 135,284 would be:

= 10 × 200

= 2000

Therefore, the 2 must be in the thousands place. This can be seen in numbers such as:

172748.

6 0
2 years ago
HELP ASAP!!!!!!!!!!!
Svetllana [295]
The second option! Hope this helps!
6 0
3 years ago
Determine the value of that makes the equati
arsen [322]

Answer:

x = 5.5

Step-by-step explanation:

  1. 6-(2x-4)+x = 6-2x+4+x = 10-x
  2. 3(x-4) = 3x-12
  3. Based on the 1st and the 2nd steps, 10-x=3x-12 --> 10+12=3x+x --> 22 = 4x --> x =22/4 = 5.5
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Home depot has an electric drill that regularly sells for $18.50. it is on sale for 20% off. if the sales tax is 6%, what will y
    12·1 answer
  • If AB = AD + DB and AD = AC, then AB = AC + DB because of the
    5·1 answer
  • 2. A sweater comes in four sizes and eight colors.<br> How many different sweaters are possible?
    9·2 answers
  • What is the equation of the line shown in this graph?
    15·1 answer
  • I need help ASAP!!! Please explain how to solve the problem
    5·1 answer
  • Please help me out. Solve for x.
    11·2 answers
  • Determine whether 270.5m . 30.5m is equivalent to each of the following expressions
    5·1 answer
  • Function or not a function?
    5·2 answers
  • Is x less than or equal to 5​
    9·2 answers
  • Solve the following:
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!