Divide total price by quantity:
15.60 / 6 = 2.60
Unit price = $2.60
Answer:
4.32
Step-by-step explanation:
The steps required are:
4.322
1.476 )6.380
5.904
____
0.476
0.4763
0.4428
_____
0.0335
0.03358
0.02952
_____
0.00406
0.004060
0.002952
_____
0.0011080
Therefore, the answer is 4.32.
Answer:
<u><em>x=3.4</em></u>
Step-by-step explanation:
Use the Pythagorean theorem:

a and b are the legs and c is the hypotenuse (x)*
Insert the values:

Simplify exponents

Simplify addition:

Find the square root:


Finito.
*The hypotenuse is the side opposite the 90° angle and the longest side of a triangle, always.