1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
8

Fiona bought some socks that cost $4.95 for each pair

Mathematics
1 answer:
RideAnS [48]3 years ago
6 0

Answer:

4.95a + 6.55b = 27.95

Step-by-step explanation:

Just install variables by the numbers.

You might be interested in
In a room of 40 girls, 10 girls like music only while 5 likes both music and arts. If 4 girls like neither, how many
iVinArrow [24]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Hope this helped have an amazing day!

6 0
3 years ago
Which one should I choose?
Nastasia [14]

Given:

A figure of a quadrilateral.

To find:

The measures of angle 1 and angle 2.

Solution:

The given figure has two pairs of congruent adjacent sides. So, the quadrilateral in the figure is a kite.

We know that the diagonals of a kit are perpendicular to each other at the point of intersection.

m\angle 1=90^\circ

According to the angle sum property, the sum of all interior angles of a triangle is 180 degrees.

90^\circ+65^\circ+m\angle 2=180^\circ

155^\circ+m\angle 2=180^\circ

m\angle 2=180^\circ-155^\circ

m\angle 2=25^\circ

Therefore, the correct option is C.

7 0
3 years ago
Jennifer went to purchase soda for a birthday party. She wants to order one liter of Coca
ladessa [460]

Answer:

I think t•2.25•5 correct me if I'm wrong

3 0
2 years ago
All of the following are true of betas and correlation coefficients EXCEPT: Group of answer choices Both betas and correlation c
fgiga [73]

Answer:

yes look at the eslotp uudh

8 0
2 years ago
Multiple choice quiz! Who ever answers gets brainliest! Please help answer
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

The answer is no.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of four times a number and eight is between zero and twelve
    14·2 answers
  • Explain the difference in meaning between 1-3 and -3 help help :0
    7·1 answer
  • Help pplssssss 3e7374743
    7·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!<br> What’s the perimeter and area of this figure?
    10·1 answer
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • Use the similar triangles to find the slope on the lines??? Hello plzzz
    9·2 answers
  • 40. There are 24 grapes on a plate of the grapes a quarter are green how many of them
    7·1 answer
  • Weegee needs help pleaseeeeee help for brainliest
    10·1 answer
  • What is the area, in square centimeters, of the shape below? Express your answer as a fraction in simplest form.
    11·1 answer
  • Pleasseeeee help !!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!