1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
14

Which expression could be used to solve this problem?

Mathematics
2 answers:
dangina [55]3 years ago
6 0
Well, the time spent reading in one day is 10 minutes + 15 minutes. In order to see how many minutes he reads in 5 days, you want to multiply the amount he reads in 1 day by 5.

So, the equation is 5x(10+15)
Semmy [17]3 years ago
3 0
It's A. Let me know if you need an explanation!
You might be interested in
One year after graduating from college, Sam earned $42,000. Each year, he earned $4000 more.
xxMikexx [17]
The answer is:
an=4000n+38,000

Sam has $42,000 one year after graduating. So when he graduates, he would have $38000.

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find x if B is between A and C
taurus [48]

Answer:

Given - AB = X + 5

BC = 2(x - 3)

= 2x - 6

TO FIND - Value of X

SOLUTION -

B is the mid point of AC

AB = BC

x +5 = 2x - 6

x- 2x = (-6)-5

-x = (-11)

x = 11

Value of X = 11

7 0
3 years ago
A bake sale has 5 brownies for sale. Each brownie was cut into 4 slices. Each slice was sold for $7. What was the total amount e
Alona [7]

Answer:

the answer is $140

Step-by-step explanation:

5x4=20      20x7=140

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is this equation proportional and how do you know (i need help!!!!)
Cerrena [4.2K]

Answer: you

Step-by-step explanation: look it up

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate: <br><br> Carmen received a paycheck of $350 for 49 hours of work.
Nata [24]

Answer:

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Step-by-step explanation:

$350 for 49 hours of work

Write an equation, with hours as the variable

$350 = 49h

Divide both sides of the equation by 49 to find the unit rate

h = $7.14

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Hope this helps :)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How do I round 3.047 to the nearest hundred and show the math
    9·2 answers
  • Is a dilation an example of a rigid motion. Explain your response.
    15·1 answer
  • Need help !!<br> Please help
    7·1 answer
  • Determine the equation of the line given by the graph.
    12·2 answers
  • 10 POINTS AND BRAINLIEST<br> URGENT MATH QUESTION SEE PICTURE
    8·1 answer
  • From a thin piece of cardboard 40 in by 40 in, square corners are cut out so that the sides can be folded up to make a box. what
    7·1 answer
  • Raina runs each lap in 7 minutes. She will run more than 63 minutes today. What are the possible numbers of laps she will run to
    14·1 answer
  • Is x = 3 a solution to the inequality below?<br><br> 5 ≥ x
    9·2 answers
  • What graffiti tag sounds better? Relm or Sore
    13·1 answer
  • There are 9 squares and 6 circles. What is the simplest ratio of circles to squares?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!