Answer:
Explanation:
Data given and notation
represent the sample mean
represent the standard deviation for the sample
sample size
represent the value that we want to test
represent the significance level for the hypothesis test.
t would represent the statistic (variable of interest)
represent the p value for the test (variable of interest)
State the null and alternative hypotheses.
We need to conduct a hypothesis in order to determine if the mean is lower than 5600, the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
We don't know the population deviation, so for this case is better apply a t test to compare the actual mean to the reference value, and the statistic is given by:
(1)
t-test: "Is used to compare group means. Is one of the most common tests and is used to determine if the mean is (higher, less or not equal) to an specified value".
Calculate the statistic
We can replace in formula (1) the info given like this:
To combat this stereotyping the HR director has decided to<u> "adopt more transparent practices".</u>
Nowadays, pay transparency is an interesting issue among HR and compensation experts. Pay transparency doesn't need to be a win or bust approach where everybody knows every other person's compensation. Or maybe, we trust transparency is a range. It's how much an association will examine its general pay rehearses. Pay transparency is significantly something other than the dollar sum a business pays every worker. It's additionally being more open about how pay was resolved and giving a clarification of the organization's compensation grades.
Answer:
Cost per unit of widget produced = $6.52
Explanation:
As for the provided information:
Total units produced = 4,600 units
Total cost of production = costs for Department 1 + Department 2 + Department 3
= $18,000 + $8,000 + $4,000 = $30,000
It does not matter how many units are sold as the cost of sales will include, selling and administrative cost also.
Therefore, all the cost will be considered.
Thus total cost of production = $30,000 for 4,600 units.
Cost per unit of widget = 
Answer:
Unitary variable cost= $8.08
Contribution margin= $15.92
Explanation:
Giving the following information:
Direct materials $4.98
Direct labor 2.10
Variable factory overhead 1.00
The variable cost per unit is the sum of direct material, direct labor, and variable overhead.
Unitary variable cost= 4.98 + 2.1 + 1= $8.08
The contribution margin per unit is the difference between the selling price and the unitary variable cost:
Contribution margin= 24 - 8.08= $15.92
Answer:
The correct answer is the option A: inflationary impacts are not distributed evenly across the population, therefore, inflation causes the economy to redistribute income across households.
Explanation:
To begin with, <em>inflation</em> is the name that receives, in an economic field, the term that refers to the situation where the economy of a country <em>decreases its purchasing power per unit of money</em> causing a<em> loss of real value in the unit of exchange</em>. Moreover,<em> it affects the economy in many negative ways</em>, such as the reductions of the real value of the wages, causing a more difficult situation for the people to buy the primary groceries. Furthemore, it also increases the opportunity cost of holding money, causing to discourage investment and savings.
Therefore, that it is understandable that the correct answer is the option A, due to the fact that <u><em>a high inflation do not cause a redistribution in the income of the economy to the households, actually it causes the whole oppositve impact. </em></u>