1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
11

Use an integer to represent an earning of 17​

Mathematics
1 answer:
Verdich [7]3 years ago
7 0

Answer:

+17

Step-by-step explanation:

may or may not be correct:

We have to represent earning 17. When we earn, we are adding. An integer is a positive or negative number. So +17 is an integer, and it shows we added 17.

You might be interested in
Choose yes or no to tell whether the expression represents a 20% discount off the price of an item that originally costs d dolla
tester [92]

Answer:

Option A and C is correct.

Step-by-step explanation:

Discount is defined as a reduced price on something being sold or at a price lower than that item is normally sold for.

For a 20% discount,

Given:

Initial prices = $ d

Discounted price = % discount × original/initial cost

= 20/100 × d

= 0.2 × d

Selling price = original cost - discounted price

= d - 0.2d

= 0.8 × d

= 0.8d

8 0
3 years ago
Whattt reallyyyyyyyyyy woww
snow_lady [41]

Answer:

oof

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Find the value of x. Round to the nearest tenth.! PLEASE HELPP I’ve been stuck on it for HOURS!
barxatty [35]

Answer

63.2 degrees

Step-by-step explanation:

Using law of cosines:  19^2=8^2+14^2-2(8)(14) cos (x)

361=64+196-224 cos(x)

361=260-224cos(x)

101=224cos(x)

divide both sides by 224, which gets you (rounded to 4th decimal place) 0.4509. do inverse cos which gets you 63.2

6 0
2 years ago
After college you start a job earning $40,000 a year. You get a 6% raise each year.
alex41 [277]
Answers: A) $44,944
B) $50,499.0784


Math: Using the percentage calculator linked below 6% of $40,000 is $2,400. Since you're getting your second raise after your first and since it is a 6% raise from what you're getting paid at that time we add pay raise 1 to your starting pay before calculating the 6% for pay raise 2. $40,000+$2,400=$42,400. 6% of $42,400 is $2,544. $42,400+$2,544=$44,944, Since that is two pay raises that would be your earnings at the end of year two (answer A).
We continue calculating 6% then adding that onto the total before calculating it for the next year for problem B.
6% of $44,944 is $2,696.64. $44,944+$2,696.64=$47,640.64.
6% of $47,640.64 is $2,858.4384. $47,640.64+$2,858.4384=$50,499.0784. That's answer B.


Hopefully you can figure out C on your own! I feel a little bad for giving a partial answer but I think you can do this!

Percentage calculator used-https://percentagecalculator.net/
Note: can't handle commas, remove all commas before entering data in.
7 0
3 years ago
The diagram is not drawn to scale
Firlakuza [10]

Answer:

<h2 /><h3><em><u>3x-2 = 25 </u></em></h3><h3><em><u> 3x = 25+2 </u></em></h3><h3><em><u> 3x = 27</u></em></h3><h3><em><u> x =9</u></em></h3><h3><em><u>the</u></em><em><u> </u></em><em><u>answer</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u>option</u></em><em><u> </u></em><em><u>c</u></em></h3>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • You have $83 in your bank account each week you plan to deposit eight dollars from your allowance and $15 from your paycheck the
    15·1 answer
  • 8 grade math dont really uderstand it so please explain also
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is -284 One number is 62 less than other find the numbers
    11·1 answer
  • Identify the missing side length using a scale factor of 1.5.
    9·2 answers
  • The cost c, to produce b baseball bats per day is modeled by the function c(b)=0.06b^2 - 7.2b + 390. What number of bats should
    6·1 answer
  • Rafael wants to buy a coat originally priced $150, but he cant afford more than $110. If Danilelle paid $100 for the coat, durin
    14·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • Solve for x. She<br> - 7/2x+ 1/2= 31/6
    11·1 answer
  • PLEASE BE QUICK!
    7·1 answer
  • Yasmin conducted a scientific experiment. For a certain time, the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!