1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shusha [124]
2 years ago
15

How do you use a unit circle?

Mathematics
1 answer:
rosijanka [135]2 years ago
3 0
Steps
1. Know what the unit circle is...
2. Know the 6 trig ratios...
3. Understand what a radian is...
4. Be able to convert between radians and degrees...
5. Know the "special" angles...
6. Know and memorize the trig identities that give the 6 trig function angle...
7. Find and memorize the 6 trig functions for angles on the axes.
I hoped i help! :) have a fabulous day! 
You might be interested in
Find the value of x to the nearest tenth.<br> tan Xº = 31
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer: the answer is 88.2 and your welcome!!

Step-by-step explanation:

Tan x=31

x= tan^-1 (31) 

x=88.2 degrees

6 0
2 years ago
Which is the correct algebraic expression after combining like terms?
Free_Kalibri [48]

Answer:

  b)  3cd+3 1/3c-3d

Step-by-step explanation:

It can work well to factor the variables out so you can see the coefficients more easily:

  6cd+3c-7d-3cd+4d+1/3c

  = (6 -3)cd +(3 +1/3)c +(-7 +4)d

  = 3cd +(3 1/3)c -3d

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement shows that 6.24 is a rational number?
sp2606 [1]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8/33 = 0.24242424 ...

so 6.24 repeating = 6 8/33 which is rational. It can be represented by

206/33 which is a fraction and hence rational

7 0
2 years ago
Please help me asap!!!
ololo11 [35]

G should be the correct answer

Hope this helps!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Cynthia ran 17.5 laps in 38.5 minutes if she ran each lap at the same pace how long did it take her to run one full lap
marishachu [46]

Answer:

2.2 minutes

Step-by-step explanation:

38.5 ÷ 17.5 = 2.2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A store had 100 t-shirts. each month, 30% of the t-shirts were sold and 25 new t-shirts arrived in shipments. which recursive fu
    8·2 answers
  • A pack of 12 sodas costs $ 5.04. what is the unit rate in dollars per soda?
    11·1 answer
  • Point R is located at (3, 2) and point S is located at (8, 15) . What are the coordinates of the point that partitions the direc
    7·1 answer
  • Find the Area of the shape
    6·2 answers
  • 3 + 10.8 is:<br> rational<br> irrational<br> Idk what this is if u could please help me
    9·1 answer
  • Why is x=5 not in the domain of the function
    13·1 answer
  • 1 point
    8·1 answer
  • I can write numerical expressions involving whole-number exponents
    9·1 answer
  • Find the y-intercept of the parabola y=x^2
    10·1 answer
  • I need help I don’t get it
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!