1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
6

How do you solve the literal equation W > Y + H for H? P

Mathematics
1 answer:
monitta3 years ago
5 0
Subtract Y from both sides

H < W - Y
You might be interested in
ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
sveta [45]

Answer: $3.70

Step-by-step explanation: To find unit price per, just divide total units by total price. So in this case dividing 14 ( total tangerines) by 3.78 ( total price paid) gives us the price per tangerine, which is $3.7037, or rounded to $3.70

8 0
3 years ago
Gabby is a makeup artist and carries a lot of makeup around with her. she has 20 cosmetics in her bag, including 4 eye shadows.
myrzilka [38]

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

this is because 4/20 simplifies to 1/5

give brainliest please.

hope this helps :)

7 0
2 years ago
Help me with this one!
Natasha_Volkova [10]

Answer:

It’s A

Step-by-step explanation:

Cuz it’s just the numbers are replaced in different places but when u multiply u get the same ans ig

6 0
3 years ago
Esther drove to work in the morning at an average speed of 45 miles per hour. She returned home in the evening along the same ro
nydimaria [60]
The key is Esther travelled the same distance - x - in both her morning and evening commute.

45(time she took in the morning, or p) = x
30(time she took in the evening, or q) = x

Therefore 45(p) = 30(q), or divide both sides by 5 and get 9(p) = 6(q). I know you can divide it further, but these numbers are small enough and it's not worth the time.

Since the whole trip took an hour, (p + q) = 60min, and so, p = 60-q.

Therefore 9(60-q) = 6q or 540-9q = 6q. So 540 = 15q, which makes q = 36. If q = 36, then by (p+q)=60, p (the time she took in the morning) must equal 24.

45 miles per hour, her speed in the morning, times (24/60) hours, her time, makes 18 miles travelled in the morning. If you check, 30 miles per hour times (36/60) hours also makes 18 miles in the evening.

<span>Hope that makes a little sense. And I also hope it's right</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Twice a increased by the cube of a equals b
Kobotan [32]

Twice a increased by the cube of a equals b :

2a + a^3 = b


5 0
3 years ago
Other questions:
  • I got a 100% on my quiz that is 15% of my grade. My grade is currently an 85 overall, What will my final grade be?
    14·2 answers
  • Two step equations <br> -8=X+11/-2
    11·1 answer
  • Whats the original price of a pair of shoes in the sale price is $27 after a 25% discount
    11·1 answer
  • Which trigonometric ratio is incorrect
    12·2 answers
  • Read 3 integer numbers from the user; these numbers represent the lengths of 3 straight lines. From the 3 lengths, determine whe
    12·1 answer
  • When the x-coordinate is 4, which function has the greater value: y = 3x2 or y = 3x?
    9·1 answer
  • The county fair is a popular field trip destination. This year the senior class at High
    6·1 answer
  • 7 - 1/4 X 12 +(3/4+1/2) + 8 ÷ 2+2 X 3 =
    8·1 answer
  • The perimeter of a rectangle the painting is 272 cm the length of the painting is 78 cm what is the width
    12·1 answer
  • HELP ME IN MY MATH QUESTION PLEASE(ᗒᗣᗕ)՞
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!