1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
3 years ago
15

Sam needs to cut a piece of sheet metal into 8 pieces. It takes him 5minutes to make each cut. How many cuts will sam make?

Mathematics
2 answers:
Virty [35]3 years ago
8 0
This is actually a trick question if you were to take this question head on. Say for instance you are cutting all the pieces from the same sheet of metal, the equation would NOT be 8 times 5 equals 40 minutes, but rather 7 times 5 equals 35 minutes. this is because on the 7th cut, it takes that from 6 sheets of metal to 8 because you get 2 from that cut. Take for instence, a Hersheys candy bar. It is 3 bars thick, but it only takes 2 breaks to sever the 3 strips. So, that being said, sam will make 7 cuts and those 7 cuts will make a times of 35 minutes.
ollegr [7]3 years ago
5 0
He will make 8 cuts. It say he need to cut in 8 pieces
You might be interested in
The length of a rectangle is three more than twice the width. The perimeter is 96. What are the dimensions? ​
SIZIF [17.4K]

Answer:

Width =15

Length =33

Step-by-step explanation:

Take width as x

And length as 2x+3

Perimeter as 96

Formula of the perimeter of a rectangle is 2l+2w

X+×+2×+3+2×+3=96

6x+6=96

6x=96-6

6×=90

X=15

Width =x and x =15 so width =15 while length =33

7 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr. Bonilla bought 3.75 pound of pears and 2.1 pounds of apples. How
Blababa [14]
3.75* .92= $3.45

2.1* 1.10= $2.31

$3.45
+ $2.31
_______
$5.76
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find constant proprotionality
german

Answer:

Cool

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP!!!!!!!!!!!
ycow [4]

Answer:

should be 30

Step-by-step explanation:

triangles have 180°

if x is 30

2x is 60

the other angle is 90

add those all together and you get 180°

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Equation perpendicular to y=-2x+5 and goes through point (-3,4)
    6·1 answer
  • Ok if you have 734
    14·1 answer
  • PLEASE HELP IM SO STUCK 20 POINTS
    10·1 answer
  • Colby worked three more hours on tuesday than he did on monday. on wednesday, he worked one hour more than twice the number of h
    11·1 answer
  • How to find the area
    5·1 answer
  • HELP PLEASE I'll mark you brainliest
    6·2 answers
  • If a ∥ b and e ∥ f, what is the value of y?<br><br> 87<br> 88<br> 91<br> 92
    9·1 answer
  • Which one is greater 3 with the power of 2 or 2 with the power of 3 tell me why
    6·2 answers
  • 65% of the 800 students at North High School ride the
    10·1 answer
  • The ratio of cats to dogs in the shelter is 2:3. If there are 8 cats, how many dogs are there?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!