1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
34kurt
3 years ago
7

Graph the function f(x)=x^3-2x+7

Mathematics
1 answer:
jarptica [38.1K]3 years ago
6 0

Answer:

The graph is down below and if that helps u out pls mark me as brainliest:)

Step-by-step explanation:

~Alex

You might be interested in
I need help now btw i am in middle school
vodomira [7]

Answer: x= 3

Step-by-step explanation:

2x + 5 = 11

2x = 6

x = 3

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help :( really stuck on this and don’t understand please attempt to do it .
kenny6666 [7]
Answer) That graph is not a function
Explanation) The graph that you provided is not a function. It does not pass the vertical line test. The vertical line test is when you draw a vertical line (l) at any point on the graph and it should touch 1 or less parts of the graph. If you put the line at x=1, the vertical line only touches the graph at (1,8.5) but if you put the line at x=5, it touches (5,1) and (5,8.5) so it does not pass the test. You should be able to put the line anywhere and have it touch ONLY 1 point. There cannot be multiple of the same x values.
3 0
2 years ago
Help please ASAP !!<br> !!!!
goblinko [34]

Answer:

im gonna say 23 or 24 not 100% sure

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A recipe for sparkling grape juice calls for 1 1/2 quarts of sparkling water 3/4 quart of grape juice. Q1: How much sparkling wa
kogti [31]

Answer:

1) 18 Quart of Sparkling water need to mix with 9 quart grape juice

2) 15/2  Quart of grape juice required for 15/4 quarts of sparkling water.

3) Quantity of grape juice  and  sparkling water in 100 quart of punch are 33 1/3 quart  and 66 2/3 quart respectively.

Step-by-step explanation:

1 1/2 quarts = 1 + (1/2) = 3/2 quarts

1)  water required for 3/4 quart of grape juice =  3/2 quarts

so water required for 1 quart of grape juice = (3/2) ÷ (3/4) = (3/2)× (4/3) = 2 quarts

so water required for 9 quart of grape juice = 9 * 2 = 18 quart

18 Quart of Sparkling water need to mix with 9 quart grape juice

2) From solution of 1 ,

   For 18 quart of Sparkling water , grape juice require = 9 quart

   So for 1 quart of Sparkling water , grape juice require = 9÷18 = 1/2 Quart

   so for 15/4 quart of Sparkling water ,  grape juice require = 1/2 × 15/4 =

15/2  Quart of grape juice required for 15/4 quarts of sparkling water.

3)

in 1 we calculated that 18 Quart of Sparkling water need to mix with 9 quart grape juice that is 2 quart of Sparkling water need to mix with 1 quart of grape juice.

In other words 1 quart of grape juice + 2 quart of sparkling water is 3 quart of punch.

Quantity of Grape juice in 3 quart of punch = 1 quart

so quantity of grape juice in 1 quart of punch = 1/3 quart

And quantity of grape juice in 100 quart of punch = 100×(1/3) = 100/3 =

33 1/3

Quantity of sparkling water in 3 quart of punch = 2 quart

so quantity of sparkling water  in 1 quart of punch = 2/3 quart

And quantity of sparkling water  in 100 quart of punch = 100 ×2/3 quart = 66 2/3


 


     


3 0
3 years ago
How do you find whether ratios are proportional
alexandr1967 [171]
Hello wonderful person!!


Okay, so first of all, welcome to brainy
Second, you have to determine whether they are equal to each other and are the same. For example, if i say 2/4 is equal to 4/8, it's considered proportional. 


Hope you understand this, and have a GREAT day!! :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What kinds of quadrilateral is the shape shown?
    14·2 answers
  • If 20% of a number is 35, what is 50% of that number?
    15·2 answers
  • 7^-5 times 7^3 equals what, I need help asap please
    7·1 answer
  • What is the probability that more than twelve loads occur during a 4-year period? (Round your answer to three decimal places.)
    10·1 answer
  • George bought 3 peppers for a cost of $0.40 each. How much will he pay for the peppers?​
    7·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • An airplane flying at an altitude of 12000 feet begins ascending at a rate of 900 per minute. At this rate, how many minutes wil
    10·1 answer
  • Hello, I really need help with this math. I don't understand what to do. Please help me. Thank you!
    5·2 answers
  • I need help 8th grade math
    5·2 answers
  • What is the area of this figure?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!