1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
3 years ago
15

Is the answer to this b?

Mathematics
2 answers:
marysya [2.9K]3 years ago
7 0

Answer:

2. $2.31

Step-by-step explanation:

25% off, 75% to be paid

75/100 × 31.5 = 23.625

20% off, 80% to be paid

80/100 × 26.75 = 21.4

18% off, 82% to be paid

82/100 × 26 = 21.32

Highest - Lowest

23.625 - 21.32

2.305

Marina86 [1]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the price in Store A </u>

Regular * (1 - Discount) = New

31.50 * (1 - 0.25) = New

31.50 * (0.75) = New

23.625 = New

<u>Step 2:  Find the price in Store B </u>

Regular * (1 - Discount) = New

26.75 * (1 - 0.20) = New

26.75 * (0.8) = New

21.40 = New

<u>Step 3:  Find the price in Store C </u>

Regular * (1 - Discount) = New

26.00 * (1 - 0.18) = New

26.00 * (0.82) = New

21.32 = New

<u>Step 4:  Find the difference between the highest and lowest </u>

23.625 - 21.32

2.305

2.31

Answer: Option 2

You might be interested in
The data below are the number of absences and the final grades of 9 randomly selected students from a literature class. find the
Natasha2012 [34]
I don't know. I apologize. 
6 0
3 years ago
the football team loss 5 gains on the first play,gained 7 yards , and then loss 4 on the last play how much did they gain or los
Marysya12 [62]

Answer:

-5+7-4=-2

Step-by-step explanation:

they lost 2 yds total boo, this should be correct have a gud day

8 0
3 years ago
Question 5 Multiple Choice Worth 1 points)
ELEN [110]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Help me please i’m going back to math soon and only have a few minutes
drek231 [11]

It's 0,3 hope this is right!!!

7 0
3 years ago
Help please I donrt understand this
barxatty [35]

Basically what you do is multiply the distance by the time, for example:

7 1/2 miles = 1/2 hour

so to get the amount of miles in one hour you get the miles and times it by two so it would go like this:

7 1/2 | 15 |

= | = |

1/2 | 1 |

then for one and a half you get the 1 hour answer and add the first one like this:

22.5 miles = 1 1/2 miles

and you continue that pattern!!! If you need more help just reply to this answer i'm in 7th grade so i can help with this stuff

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The 102nd floor of the sears tower in chicago is the highest occupied floor. it is 1,431 feet above the ground. how many yards a
    10·1 answer
  • What is the purpose of Australians paying tax?
    15·2 answers
  • Violet has $4.25 worth of dimes and quarters. She has 3 times as many quarters as dimes. Determine the number of dimes and the n
    6·1 answer
  • Monty invested $8600 in a savings account with a yearly interest rate of 5% for 12 years. How much simple interest did he earn?
    15·2 answers
  • Polygons QRST and Q’R’S’T’ are shown on the coordinate grid: A coordinate plane with two polygons is shown. Polygon QRST has ver
    10·1 answer
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • F(x) = x^2 + 1 is limited to (0, 1, 2, 3), what is the maximum love you all of the range?
    10·1 answer
  • HEEEEEELP pls its due by 10:00pm today or it will count missing pls help i will mark u brilliant​
    7·1 answer
  • Two similar rectangles have a scale factor of 2:4. The perimeter of the large rectangle
    14·1 answer
  • If f(x) = 2x² - 6x + 8, find f(a - 2).
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!