1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
3 years ago
6

Need help on this one!! plz show process

Mathematics
1 answer:
diamong [38]3 years ago
6 0
Sally is 6 and Tomas is 3 so

6 +(3×2)

and 6-3
You might be interested in
Find the length of one edge of the cube. <br> Edge length = Answer inches
ycow [4]

Volume

V = l³

length (inverse formula)

l = ∛512

l = 8 in (your answer)

5 0
3 years ago
Plz help I will make you brainliest!Thanks
STatiana [176]
Use the formula V=AbH and 48=16h will be the second step and then divide by 16 and then you get the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the relationship between a, the area of a rectangle, and h, its height, when the base remains constant.
olganol [36]

Answer:

a = 4h.

Step-by-step explanation:

Area (a) = base (b) * height (h).

When h = 2, a = 8:

a =  bh

6 = 2b

b = 4

The result 4 is the same for  h = 5, 7 and 12.

So the required equation is

a = 4h.

4 0
3 years ago
Find the dimensions of the rectangle with area 289 square inches that has minimum perimeter, and then find the minimum perimeter
nalin [4]
 <span>To minimize the perimeter you should always have a square. 
sqrt(289) = 17 
The dimensions should be 17 X 17 

To see , try starting at length 1, and gradually increase the length. 
The height decreases at a faster rate than the length increases, up until you reach a square. 

Or if you want to use algebra, Say the width is 17-x 
Then the length is 289/(17-x) 

Now, this is bigger than 17+x, as shown here: 
289/(17-x) > 17+x 
289 > 289 - x^2 
which is true. 
so the perimeter would be bigger than 2 * (17- x + 17 + x) = 2 * (2 * 17) = 4 * 17 

Again, the dimensions should be a square. 17 X 17.</span>
4 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Every day Abby's teacher picks a number of the day from 1 to 20. The number of the day can be repeated. There are 180 days in th
    15·1 answer
  • Which expression gives the z-coordinate of the solution of the system x+2y-2z=3?
    15·1 answer
  • Please Help!!! Emergency!!! 50 points!!!
    7·2 answers
  • ALEKS math plz help. Ill give brainliest.
    5·1 answer
  • Add to solve:<br> 2<br> 100<br> 十<br> 7<br> 10
    6·1 answer
  • Probability Math Question
    8·1 answer
  • What is 140 divided by 3? I’ve done the long division but I just want to double check.
    15·2 answers
  • How to do this does anyone know if u do i will make u brainlist
    11·2 answers
  • Pls help plssssss thank you 20 points
    9·1 answer
  • Question<br> If h (x) = 10x, then for what value of x does h (x) = 100,000 ?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!