1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
11

Juanita and Keenan own a camping supply store and just put in an order for flashlights and sleeping bags. The number of flashlig

hts ordered was five times the number of sleeping bags. The flashlights cost $12 each and the sleeping bags cost $45 each. If the total cost of the flashlights and sleeping bags was $1785, how many flashlights and how many sleeping bags did Juanita and Keenan order?
Mathematics
1 answer:
julsineya [31]3 years ago
8 0

Juanita and Keenan ordered 85 flashlights and 17 sleeping bags.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of each flashlight = $12

Cost of each sleeping bag = $45

Total cost = $1785

Let,

x represent the number of flashlights ordered

y represent the number of sleeping bags ordered

According to given statement;

12x+45y=1785    Eqn 1

x = 5y    Eqn 2

Putting value of x from Eqn 2 in Eqn 1

12(5y)+45y=1785\\60y+45y=1785\\105y=1785\\

Dividing both sides by 105

\frac{105y}{105}=\frac{1785}{105}\\y=17

Putting y=17 in Eqn 1

x=5(17)\\x=85

Juanita and Keenan ordered 85 flashlights and 17 sleeping bags.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about substitution method at:

  • brainly.com/question/12878495
  • brainly.com/question/12884757

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
PLEASE HELP ME ASAP!!!!!
zheka24 [161]

Answer:

Can you show me the pattern?

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
In ΔABC, m∠B = m∠C. The angle bisector of ∠B meets AC at point H and the angle bisector of ∠C meets AB at point K. Prove that BH
solniwko [45]

Answer:

See explanation

Step-by-step explanation:

In ΔABC, m∠B = m∠C.

BH is angle B bisector, then by definition of angle bisector

∠CBH ≅ ∠HBK

m∠CBH = m∠HBK = 1/2m∠B

CK is angle C bisector, then by definition of angle bisector

∠BCK ≅ ∠KCH

m∠BCK = m∠KCH = 1/2m∠C

Since m∠B = m∠C, then

m∠CBH = m∠HBK = 1/2m∠B = 1/2m∠C = m∠BCK = m∠KCH   (*)

Consider triangles CBH and BCK. In these triangles,

  • ∠CBH ≅ ∠BCK (from equality (*));
  • ∠HCB ≅ ∠KBC, because m∠B = m∠C;
  • BC ≅CB by reflexive property.

So, triangles CBH and BCK are congruent by ASA postulate.

Congruent triangles have congruent corresponding sides, hence

BH ≅ CK.

5 0
3 years ago
Which scenario depicts two independent events? A teacher is calling on students to present their reports. He calls on Mario firs
Vsevolod [243]
Choosing the coaches of the basketball teams is independent because which girl he chooses does not influence nor is it influenced by the choice for the boy
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
On the first play of the game, the Spiders football team gained 7 yards. On the second play, they gained another another 44 yard
avanturin [10]
The Spiders football team gained 51 yards :3
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Amy has 120 acres of peanuts. She risked the soil using a 16-foot disk traveling 4.2 miles per hour.she used 0.62 gallon per acr
    14·1 answer
  • Can someone please help me with this? WILL GIVE BRAINLIEST AND 30 POINTS!!
    9·1 answer
  • Can you help me with prime and compsite numbers
    10·1 answer
  • 18. During a clothing store's Bargain Days, the regular price for T-shirts is discounted to $8.25.
    13·2 answers
  • 52.311 is greater than 52.31
    9·1 answer
  • If f(x) = 3x + 2, what is f(5)?
    7·2 answers
  • Sierra has a recipe she wants to make. She has to use eggs and sticks of butter. The ratio for these ingredients is 12 to 4 to m
    5·2 answers
  • Frances gets 6 paychecks in 12 weeks. How many paychecks does she get in 52 weeks?
    14·2 answers
  • Examine this system of equations. Which numbers can be multiplied by each equation so that when the two equations are added toge
    15·2 answers
  • Question is download
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!