1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:
Can you show me the pattern?
Answer:
See explanation
Step-by-step explanation:
In ΔABC, m∠B = m∠C.
BH is angle B bisector, then by definition of angle bisector
∠CBH ≅ ∠HBK
m∠CBH = m∠HBK = 1/2m∠B
CK is angle C bisector, then by definition of angle bisector
∠BCK ≅ ∠KCH
m∠BCK = m∠KCH = 1/2m∠C
Since m∠B = m∠C, then
m∠CBH = m∠HBK = 1/2m∠B = 1/2m∠C = m∠BCK = m∠KCH (*)
Consider triangles CBH and BCK. In these triangles,
- ∠CBH ≅ ∠BCK (from equality (*));
- ∠HCB ≅ ∠KBC, because m∠B = m∠C;
- BC ≅CB by reflexive property.
So, triangles CBH and BCK are congruent by ASA postulate.
Congruent triangles have congruent corresponding sides, hence
BH ≅ CK.
Choosing the coaches of the basketball teams is independent because which girl he chooses does not influence nor is it influenced by the choice for the boy