It is roughly 0.707 so it should be very close to .7
Answer:
Independent variable: amount of water
Dependent variable: growth of the plant
Step-by-step explanation:
In the statement "Julie notices that her plant grows one inch for every liter of water that it receives" it is implied that the growth of the plant is related proportionally to the amount of water it receives.
We know the amount of growth in function of the amount of water
The dependant variable, the result, is the growth of the plant.
Then, the independent variable is the amount of water, as it is the input to calculate the amount of growth.
Answer:
6 watermelon
Step-by-step explanation:
4+2=6
Answer:
192
Step-by-step explanation:
Just multiply 24 by 8.
I think thats it tho.
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1