1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
3 years ago
14

Find a formula for the inverse of the function. f(x)=1-2/x^3.

Mathematics
1 answer:
Elena-2011 [213]3 years ago
4 0
       f(x) = 1 - ²/ₓ₃
          y = 1 - ²/ₓ₃
          y = 1 - ²/ₓ₃
      y - 1 = ⁻²/ₓ₃
      x - 1 = -2/y³
 y³(x - 1) = -2
         y³ = ⁻²/ₓ₋₁
          y = ∛⁻²/ₓ₋₁
          y = -∛(2x² - 4x + 2)/x - 1
      f⁻¹(x) = -∛(2x² - 4x + 2)/x - 1
You might be interested in
What are the answers to this? PLEASE HELP.
shepuryov [24]

Answer:

Ray : Line NA, Line NB, Line AB

Vertex : Vertex N

Angle: Angle ANB

Parallel Lines: None

Coplanar Points: Points C, A, F, N, B

Collinear Points: Points A, N, B

Segment Addition Postulate: AN + NB = AB

Perpendicular Lines: None

6 0
3 years ago
What is 17/8 as mixed fraction?
SashulF [63]
Eight goes into seventeen two times with one remaining, and since the denominator always stays the same, 2 \frac{1}{8} would be your mixed fraction.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcy is drawing a stop sign to scale using letters that are 5 centimeters (cm) tall. What should be the width of her drawing of
sergejj [24]

Answer:20cm

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Explain whether the points (-13,4), (-7,3), (-1,2), (5,1). (11,0), (17, -1) represent the set of all the solutions for the
Nataly [62]

Answer:

ohh this is little bit hard

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the answer if u know it?​
Molodets [167]

Answer:

minimum point

(5,4)(-2,4)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​
    12·1 answer
  • Cari owns a horse farm and a horse trailer than can transport up to 8000 pounds of livestock and tack. She travels with 5 horses
    13·2 answers
  • Plz help meee thanks
    12·1 answer
  • A student used the point-slope form to write the equation of a line that has a slope of Three-fourths and passes through the poi
    10·2 answers
  • (9c^2 + 3c + 9) - (9c^2 + 2c + 7)
    11·2 answers
  • Lenny makes $55,000 and is getting annual raises of $2,500. Karl makes $62000, with
    15·1 answer
  • I will give brainliest to whoever helps me with this question. Also, if you could please explain to me how you solved it I would
    6·2 answers
  • Identify at least one confounding variable that undermines the conclusion drawn in the following fictional study:
    9·1 answer
  • An 8-bar package of soap sells for $4.00. What is the unit rate in cost per bar
    9·1 answer
  • Factor the expression 90+36
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!