1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
3 years ago
15

Diego has 27 ounces of juice he pours equal amounts for each of his three friends and has 6 ounces left for him select the equat

ion that represents the story
Mathematics
1 answer:
Orlov [11]3 years ago
5 0

Answer:

27÷4=6.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the final value if £3500 is invested for 6 years at 6.9% p.a. <br><br> Final value = £
gulaghasi [49]

                  = Answer:

Step-by-step explanation:

interest= 3500 * 6 * 6.9* 1/100

                  = 4949

Final value = £ 3500 + 1449

                  = 4949

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Several million lottery tickets are sold, and 21% of the tickets are held by men. Suppose you select a random sample of people a
valina [46]

Answer:

hypergeometric

Step-by-step explanation:

For each winning ticket, there are only two possible outcomes. Either it is held by a men, or it is not.

There is a set number of X, and as the number of winning tickets decrease, the probability of a winning ticket being held by a men can decrease or increase. This is a characteristic of the hypergeometric distribution.

5 0
2 years ago
if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 coo
pogonyaev

Answer:

9 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

36 cookies ÷ 4 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

36 cookies ÷ 4

--------------------------

4 dollars ÷ 4

=  

9 cookies

---------------

1 dollar

=  

9 cookies

-----------------

dollar

= 9 cookies per dollar

3 0
3 years ago
Jill is factoring the expression 13XY -52y. Her work is shown below
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:13y(x-4)

Step-by-step explanation:

13xy-52y =13y(x-4)

3 0
3 years ago
Evaluate the expression:<br> 3x + 2y when X=10 and y=4
sveta [45]

Answer:

38

Step-by-step explanation:

3x + 2y when X=10 and y=4

3(10) + 2(4)

30 + 8

38

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nick's telephone company charges $0.07 per minute for weekend calls and $0.08 per minute for calls made on weekdays. This month
    14·1 answer
  • 004 It takes Jinny 56 minutes to drive to her friend's house.She drove 15 minutes and then stopped at a store.She then drove ano
    10·1 answer
  • An air traffic controller spots two planes at the same altitude flying toward each other. their flight paths form a right angle
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!! DESPERATE!!!<br> MATHS!!!<br> WILL AWARD BRAINLIEST!!!
    13·1 answer
  • If a car travels at a uniform speed at 72 kilometers per hour, how many kilometers does it travel in 15
    8·1 answer
  • PLEEEEEEEEEASE HELLLPPP TEACHER IS TERRIBLE AND WONT HELP MEEEEEE
    14·1 answer
  • Hours Rented (h) Cost ($) 1. Determine whether the relationship between the two quantities described in the table is linear. If
    6·1 answer
  • Evaluate the expression 6^2-(8–4^2+7
    6·2 answers
  • Question 2(Multiple Choice Worth 5 points)
    15·2 answers
  • A monument in a park is shaped like a square pyramid. The dimensions are shown in the net. What is the surface area of the monum
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!