1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
14

Which is the next term in the pattern 1/12, 4/15, 9/18, 16/21

Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
5 0
I’m guessing it would be 21/24
You might be interested in
A line on a graph shows a proportional relationship between the amount of almonds, x, in grams and the total calories y. Two poi
qaws [65]
C. 5.75 calories per gram

Edit: 287.5÷50=5.75
402.5÷70=5.75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with question 2-3-4 please
Vsevolod [243]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How many solutions does the equation below have.<br> *The answer choices are below*
Natali [406]
<h3>Answer: D) One solution</h3>

==========================================

Work Shown:

2(b+3)-17 = 3b-7+b

2b+6-17 = 4b-7

2b-11 = 4b-7

-11+7 = 4b-2b

-4 = 2b

2b = -4

b = -4/2

b = -2

There is one solution and it is b = -2

A quick way to tell we have one solution is to note that both sides are a linear expression, and that the slopes of each linear expression are different values. If you had two lines with the same slope, then you'd have either parallel lines or coinciding lines (leading to no solutions and infinitely many solutions respectively). When you have two lines with two different slopes, then they are guaranteed to intersect only once. That intersection point is the solution.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Justin rolled a number cube 48 times. The cube landed on the number six
Leokris [45]

Answer:

Less then

Step-by-step explanation:

therietic prob is 8

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
One last Question: Tulip bulbs are on sale at store A, at 5 for $11.00, and the regular price at store B is 6 for $13. Is each s
dolphi86 [110]

Answer: No, it is not the same. There is a difference of 1 cent

Step-by-step explanation:

In store A, the each tulip bulbs costed

11 / 5 = $2.2

In store B, each tulip bulbs costed

13/6 = $2.1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Marco can swim at a speed of 45 meters per minute. To find how long it will take him to swim 200 meters, he solves the equation
    8·2 answers
  • A line that includes the point (-9, 1) has a slope of 1. What is its equation in
    5·1 answer
  • Multiply. <br><br> 4 × 0.002 =
    12·1 answer
  • What is 1 1/6 x 9? thank you!
    12·2 answers
  • Is the function f(x)= <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B5%5D%7Bx%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt[5]{x}" alt="\sqrt[5
    9·1 answer
  • PLEASE HELP - Compare William and Jennifer's bank accounts (brainliest)
    8·1 answer
  • sophia used 1/10 of a liter of water to fill 1/4 of a fish aquarium. How much water, in liter is required to fill the aquarium?​
    12·1 answer
  • What is 5 ÷ 1/5 <br> I really need help with dividing whole numbers by fractions
    14·2 answers
  • How many times can a 20 go into 100
    15·2 answers
  • Please answer!!!!!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!