1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
4 years ago
13

What does fourteen and seven-tenths squared look like

Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]4 years ago
8 0
14 7/10 ^2 I cannot write the small two on my computer, but this is it.
You might be interested in
If one of the 1156 people is randomly selected, find the probability that the person is a man or a heavy smoker.
alexandr1967 [171]
I think it is 10 out of 1156.
5 0
3 years ago
Plz help fast.Aka please don't waste my points.Show your Work
Andrej [43]
She ate 3 cookies, then gave away half. Because parentheses means that process happens first, and c represents the number of cookies, the equation would be as follows:

(c-3)÷2, or A
6 0
4 years ago
What property is this?
Virty [35]

Answer:

Identity property

Identity property says that any number multiplied by one is itself

8 0
3 years ago
Problem
PolarNik [594]

Answer:

The equation of this line would be y = -8

Step-by-step explanation:

Since y = 9 is a horizontal line, the parallel line must also be horizontal. All horizontal lines can be written as y = (a number). That number can be found as the y-coordinate in the ordered pair, which is -8.

y = -8

8 0
4 years ago
Nuts.com sells raw almonds for $10 per pound and roasted pistachios for $12 per pound. Christopher spends $70, before taxes and
galben [10]

Answer:

second equation

Step-by-step explanation:

10a + 12p = 70  (10 goes with almonds [a], 12 goes with pistachios[p], $10 and $12 is price per pound and $70 is total price, so that's why its = to 70)

a + p = 6.3        (this is total almonds and pistachios adding up to 6.3 pounds)

a = pounds of almonds

p = pounds of pistachios

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line that passes through (-3, 6) and (6, 8)? Type a numerical answer in the space provided. If necessar
    5·1 answer
  • How many solutions does the system have?
    13·2 answers
  • I need help immediately with these two problems.
    15·1 answer
  • Which comparison is not correct? |-7| > -9 |-2| |-9| -8 < |-4|
    15·1 answer
  • What is the mean and median of 25,50,58,54,55
    15·2 answers
  • In circle C major arc ABD is represented by 4x+50. what is the value of x in the diagram
    7·1 answer
  • A shoe store marks up it's merchandise by 8 percent what was the selling price of a pair of shoes whose wholesale price is 24.50
    8·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • Hi! Giving away points just answer this... 5 plus 6 divided by 2! I also have an unanswered question just click on my profile pi
    9·1 answer
  • Factor:<br> a^2 +4a+5<br><br> Can Include imaginary numbers
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!