1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
5

PLEASE HELP PICTURE IS SHOWM

Mathematics
2 answers:
AnnyKZ [126]3 years ago
6 0
The answer should be both C and D because they are not the same size, but they are similar, and they are obviously the same shape, triangles.
katrin2010 [14]3 years ago
5 0
Congruent since all angles are equivalent to each other.
You might be interested in
Which function has the domain x greater-than-or-equal-to negative 11?
alukav5142 [94]

Answer: A

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help.....................
scZoUnD [109]

Answer:

351 carrots

Step-by-step explanation:

13 = 1 tens + 3 units

27 = 2 tens + 7 units

<h3>13 × 27</h3>

13 × 27 = 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27 + 27

13 × 27 = 351

Conclusion:

Total Carrots is 351 carrots.

4 0
2 years ago
6. Marcus sold 6 pizzas. Sue sold 4 pizzas.
mestny [16]

Answer:

6*$10= $60

4*$10=$40

60+40= $100

$100

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
ABCD∼EFGH
DerKrebs [107]
45/75 = 30/x

30*75 = 2250/45 = 50

EF = 50 in.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can anybody help with this?
adelina 88 [10]

Answer:

x=100

Step-by-step explanation:

the sum of all 3 angles in a triangle is always 180 so your problem is: 180 - 35 - 45

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plzz helppp
    15·1 answer
  • a sporting goods store offers a 40% discount on all gulf clubs. rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf pu
    6·2 answers
  • A daycare charges $115 per week for one child. Each additional child costs $65 for the week. If a family pays $505 for a week, h
    12·1 answer
  • Use the original price and the markup to find the retail price. Original price: $64; Markup: 20%
    11·2 answers
  • The sum of two numbers is five times their difference. If one number exceeds the other by 7, find the numbers.
    12·1 answer
  • The mass (m grams) of a bar of gold is directly proportional to its volume (V cm3)
    8·1 answer
  • A triangle has an angle that measures 95°. The other two angles are in a ratio of 3:14. What are the measures of those two angle
    5·1 answer
  • Mr . Oliver purchased 20 baseball cards for $5. a. Find the unit rate per dollar . b. Find the unit rate per card .
    14·2 answers
  • Which is equivalent to the expression (2m^5n^4)^3?
    14·1 answer
  • In a survey of market, it is found that 143 persons use white toothpaste and 135 use red toothpaste. If 70 of them use both the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!