1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
3 years ago
9

Which should be calculated first to solve this story problem?

Mathematics
1 answer:
Elden [556K]3 years ago
5 0
The answer would be a because of the time he is at the gym just add and subtract but the answer is a
You might be interested in
(1)Kamlesh brought a juice bottle of 5 litres. He drank 214 litres
Ainat [17]

Answer:

I think there is a typing error it should be 214 ml

Step-by-step explanation:

1 litre = 1000 ml

5 litre= 5000ml

5000- 214= 4786

hope it helps :)

5 0
2 years ago
When solving the equation, which is the best first step to begin to simplify the equation?
olasank [31]

Answer:

hope that helps!

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A t-shirt launcher can launch 6 shirts in 30 minutes. What is the number of shirts per hour?​
Ilya [14]

Answer:

12 shirts

Step-by-step explanation:

If a T-Shirt Launcher can launch 6 shirts in 30 minutes, that means it can launch 12 shirts in an hour, because there are 60 minutes in a hour, and 30 minutes is half os 60 minutes, so we just do 6 x 2 = 12.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
8. Calculate Cell A normally divides once every two days. If its control mechanisms aren't working correctly, cell A divides six
frozen [14]
  • Di keta entende eny more,1.07 ty
5 0
2 years ago
Find the value of x. Round to the<br> nearest tenth.<br> 26<br> 12<br> х<br> X=<br> = [?]
levacccp [35]

Answer:

X = 5.9 (in degree mode)

Step-by-step explanation:

Do the following:

12(tan26) = X

Plugging this into a calculator, you will get:

X = 5.9 (in degree mode)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help me with this question I don’t understand. Thanks
    13·1 answer
  • Use long division to find a repeated decimal equivalency for the fraction. Upload all of your work as part of your final answer.
    8·2 answers
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • How can you represent the repeating decimal 0.3 (0.333333) as a fraction?
    8·1 answer
  • There is a set of 100 observations with a mean of 40 and a standard deviation of 0. What is the value of the smallest observatio
    9·2 answers
  • How do we do pemdas? What do each letter stand for?
    6·2 answers
  • Write an equation of the line that passes through (0,3) and (4,2).
    10·1 answer
  • Easy!<br> 1. Change 7 1/2 to a top heavy fraction.<br> 2. Change 3 2/3 to a top heavy fraction
    14·1 answer
  • In New York, an Uber costs $15 plus $1.84 per mile. If you are traveling from the airport, there is an additional charge of $7.9
    15·1 answer
  • What is the distance between the points (4, 5) and (4, -3)
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!