1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
3 years ago
14

Steve rounds his favorite number to the nearest hundred to get 400.

Mathematics
2 answers:
Tcecarenko [31]3 years ago
8 0

Answer:

whats the question???

cricket20 [7]3 years ago
6 0

Answer: Can you be more specififc?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If point p partitions line BA,what would be the part to whole ratio
IRINA_888 [86]

Answer:

4 / 5

Step-by-step explanation:

From the image attached, Line BA is divided into a total of 5 equal proportions (or intervals). Point P is placed at the 4th proportion of the divided line, also the distance between point P and point A is 1 propotion. The ratio in which point P divides the line BA is given as:

Ratio = BP : PA = 4 : 1

Ratio = 4 : 1

The part to whole ratio If point p partitions line BA = BP / BA = 4 / 5

Part to whole ratio = 4/5

3 0
3 years ago
Petra jogs 2 miles in 24 minutes. At this rate, how long would it take her to jog 10 miles?
mestny [16]

Answer:

120 Minutes

Step-by-step explanation:

24 minutes / 2 miles = 12 minutes / 1 mile

12 minutes / 1 miles = x minutes / 10 miles

Cross multiply

12*10/1 = x

120 / 1 = x

x = 120

Hope that helps!

6 0
3 years ago
Ariana plans to use $260 less than three-fourths of savings to buy a car. If the purchase price of the car is 9,340, how much do
tangare [24]

She has $12,488 in savings

Step-by-step explanation:

Ariana plans to use $260 less than three-fourths of savings to buy a car.

If the purchase price of the car is 9,340, we need to find how much

she has in savings

To find the savings

  • Assume that she has $x in savings
  • Write an equation of x
  • Solve the equation to find x

∵ She has $x in savings

∵ She plans to use $260 less than three-fourths of savings

- Three-fourths means \frac{3}{4} and less than means subtract

∴ She plans to use \frac{3}{4} x - 26

∵ The purchase price of the car is 9,340

- Equate the expression of x by 9,340

∴ \frac{3}{4} x - 26 = 9,340

Now let us solve the equation

∵ \frac{3}{4} x - 26 = 9,340

- Add 26 to both sides

∴ \frac{3}{4} x = 9,366

- Divide both sides by \frac{3}{4}

∴ x = $12,488

She has $12,488 in savings

Learn more:

You can learn more about word problems in brainly.com/question/3950386

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Principal is 8000 rupees ,rate is 12% and n is 1½
Tamiku [17]

Answer:

480 ...12%9 of 8000 ÷2...

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How could i figure this out?
Black_prince [1.1K]
16 fluid ounces = 1 pint

so to find how many 1 pint containers you need to divide :

32 fluid ounces ÷ 16 fluid ounces = 2 pints


hope this made sense
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The quotient between the sum of 8 and 9 and the difference of 8 and 9
    11·2 answers
  • Write three ratios equivalent to this:18 right handed students for every 4 left handed?
    10·2 answers
  • Math need to simplify the expression
    13·2 answers
  • Angela uses a force of 25 Newtons to lift her grocery bag while doing 50 Joules of work. How far did she lift the grocery bags?
    9·1 answer
  • What is the value of x?
    15·1 answer
  • E Reasons Y...
    10·1 answer
  • PLS HELP 100 POINTS!!!!!!!!!!!!!!! A female orca eats 125 kilograms of marine animals each day. At this rate, how many days will
    14·1 answer
  • **find x**<br><br> …………………….
    7·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • Please help explanation if possible
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!