1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ser-zykov [4K]
3 years ago
14

What's the answer to 3x+9/9=x-3/2

Mathematics
1 answer:
Ksenya-84 [330]3 years ago
8 0

Answer:

x = -5/4

Step-by-step explanation:

hope this helped :)

You might be interested in
jake makes 9 loaves of olive bread. he uses 30 grams of olives in each loaf.he started with 1 kilogram of olives.how many grams
8090 [49]
Considering that 1 kilogram is equal to 1000 grams and he made 9 loaves of bread using 30 grams each time, that equates to 270 grams of olives. 1000 - 270 = 730. Your answer is 730 grams of olives remain. Hope this helped.
6 0
3 years ago
What pair of numbers has a LCM of 12
Effectus [21]

Answer:

12 and 2. or. 4 and 3

Step-by-step explanation:

the LCM of 12 and 2 is 12

the LCM of 4 and 3 is also 12

5 0
3 years ago
What is the slope-intercept form of a linear equation? explain why this form is called the slope-intercept form?
Leviafan [203]
The slope-intercept form of a linear equation is y=mx+b. m being the slope (part one of name) and b being the y-intercept (part 2 of name).
5 0
4 years ago
A math class has 9 girls and 1 boy in the seventh grade and 3 girls and 3 boys in the eighth grade. The teacher randomly selects
siniylev [52]

Answer:

10% of choosing a 7th grade boy.

50% of choosing 8th grade boy

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please!!!!!!!!
lys-0071 [83]

Answer:

The first part/question sounds like a Division problem because theirs 18 guests and each slice feeds 6 people. Therefore, Laura orders 3 boxes of Pizzas. But make sure you try Photomath,V3, or Khan Academy apps before you write down the answer to the first question.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Dylan bought 3 identical shirts online for a total cost of $71.83 including a flat rate of $7.99 for shipping. Drag numbers to c
    12·1 answer
  • How do I do systems of Equations- Elimination method
    6·1 answer
  • What's the unit rate $4.80 for 6 cans
    10·1 answer
  • Sharif opened a bank account that initially had $0 in it. He then deposited $150. Later that week, he withdrew $35. Write each v
    6·1 answer
  • Which law protects credit card users from debt collection practices that are abusive or invade the user’s right to privacy?
    11·1 answer
  • Help please with this. I would really appreciate fast help =)
    10·1 answer
  • 2. The value of x + x(x^x) when x = 2 is:
    7·2 answers
  • What is the term-to-term rule for this sequence?<br>64, 32, 16, 8,4​
    9·2 answers
  • What is the slope of this ?
    9·1 answer
  • What expression can be used to add 3/4 + 1/6
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!