U need to work it out and solve it. To find the answer
Answer:
science makes you understand the world understand the living organisms understand electricity and understand chemical reactions which is one of the most important things to know in life
Answer:
y = 10 + 2.50h
$25
Step-by-step explanation:
first the equation is written as such because she pays $10 no matter how many hours she rides. She also pays 2.50 for each hour so use h as the variable to define number of hours she rides the bike.
since equation is y = 10 +2.50h
and h = 6 hours, substitute and find the total cost
y = 10 + 2.50(6)
= 10 + 15
= $25
Here's the factorization of the equation
f(x) = [ (x+4)(2x-1) ] / [ (x-1)(x^2+x+1) ]
<u>Domain</u>
The domain of a function is the set of input or argument values for which the function is real and defined.
- function domain : x < 1 or x > 1
<u>Range
</u><u />Resulting f(x) values: all Real Numbers<u>
</u>
<u>Roots
</u>x = 1/2 & -4
<u>Axis interception points</u>
x-axis: (1/2, 0) , (-4, 0)
(y-axis): (0, 4)
<u>Asymptotes</u>
Vertical: x = 1
Horizontal: y = 0
Answer: $1.18 per item
Step-by-step explanation:
9.44/8=$1.18 per item