If Angela earns $6.25 an hour and she is going to work for 9 hours this weekend, you would just multiply 6.25 by 9. The answer is $56.25.
Answer:
Yes, 3, 12, 13 is a right triangle
Step-by-step explanation:
plss mark me brainliest :)
H +t = 8
$6h + $7t ≤$50
h+t = 8
h +t-t=8-t
h= 8-t
$6(8-t) + $7t ≤$50
48-6t +7t≤50
48-48+t≤50-48
t ≤ 2
h=6
$6(6) + $7(2) ≤$50
36 + 14 ≤ 50
50≤50
He can buy 6 pounds of ham and 2 pounds of turkey
Answer:
$2.5
Step-by-step explanation:
Multiply 4 friends by $6.75 and find the product.
Subtract $27 from $37
Divide 10 by 4
Answer:
The answer to your questions are:
15.- 45 mg
16.- 25 kg
17.- 185 pounds
18.- 6 mg
Step-by-step explanation:
D = (a M) / (a + 12)
15.-
a = 4 years
M = 180
D = (4 x 180) / (4 + 12) = 720 / 16
D = 45 mg
16.- 1 pound --------------- 0.4535 kg
55 pounds ------------ x
x = 55 x 0.4535 / 1
x = 24.94 ≈25 kg
17.- 1 pound --------------- 0.4535 kg
x --------------- 84.09 kg
x = 84.09x 1 /0.4535
x = 185.42 pounds
18.- M = 18 mg what is 1/3 of the adult dose?
M = 18/3 = 6 mg