1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goblinko [34]
3 years ago
6

4 = z + 7 need help with this ?

Mathematics
2 answers:
Alex73 [517]3 years ago
5 0
To solve, we would use inverse operations.

4 - 7 = z + 7 - 7
= -3 = z

z = -3

Hope this helps! Have an awesome day :)
4vir4ik [10]3 years ago
4 0
The answer is -3 = z
Because -3 plus 7 is 4.
You might be interested in
Lindsey invested $3,250 in a cd that paid compound interest at a rate of 6.5% per year
tresset_1 [31]
The answer to your question is answer choice D
3 0
2 years ago
Use the number line below, where RS = 7y +5. ST = 3y +5, and RT = 70.<br> a. What is the value of y?
NeTakaya

Answer:

Step-by-step explanation:

7y+5+3y+5=70

10y+10=70

10y=60

y=6

7(6)+5= 42+5= 47

3(6)+5= 18 + 5 =23

47+23= 70

8 0
3 years ago
It takes 36 hours for Maya to design a new sweater. How many sweaters will she be able to design completely in 30 working days i
disa [49]
The answer is .....ALOT. JK. the real answer is 6 or 7 new sweaters.
3 0
3 years ago
According the bar graph above, which month saw the lowest number of student ticket sales?
lesantik [10]
There's no graph. Btw.
5 0
3 years ago
How much change will you get back if you bought three 0.78 chocolate bars and paid with a $5 bill?
Hitman42 [59]
2 dollars and 66 cents
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the answer?? need help
    7·1 answer
  • Find the length of bc Round answer to the nearest hundredth
    11·1 answer
  • Please help. I have been stuck for days now
    7·1 answer
  • 1) A spice merchant divided 9/10 of a pound of ground cinnamon into 9 equal packages. He then sold the ground Cinnamon to restau
    5·1 answer
  • what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
    8·1 answer
  • 51/8 in a fraction ?
    13·2 answers
  • How many side are on a square
    12·2 answers
  • Determine the domain on which the following function is decreasing.
    6·1 answer
  • Jason purchased 3 popcorns and 2 soft drinks for a total of $15.50.
    9·1 answer
  • Suppose on the first day, 80 adult, 120 student, and 20 senior tickets were sold with a total of $1,460 in ticket sales. On the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!