1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
8

what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]3 years ago
3 0

$8.99 for 8 because 2.225 for 2 would equal $9 for i so you save 1 cwnt buying the package of 8

You might be interested in
The bread is on sale for $1.50 so Erica is also going to buy candy or gum. Which can she afford?
Alborosie
Ok, so she started off with $5.00. 


She bought milk for $2.99.

She buys bread, which costs $1.50. 

Subtracting the money she wasted, the total would be $0.51. 

The only thing she could buy is 5 pieces of gum for 25 cents. 

Her change will be $0.26. 

Hope this helps!
6 0
2 years ago
Help me on number 44 plz
Delvig [45]
All you have to do is write a positive number. let's say 4, then write a positive exponent (that's the tiny number in the right corner of the regular number) and then just write a positive exponent less than 4.
So 4 squared
4 0
3 years ago
Use the correct notation to express the follow objects.
dusya [7]
Is there a pic to the ?
6 0
3 years ago
luna had 50 when she got to the carnival. after riding 12 rides, she had 26 left. what was the price of each ride
KonstantinChe [14]

Answer:

2 for each ride

Step-by-step explanation:

50-26=24 she used 24 so far

24/12=2 each ride was 2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Aaron travels 125 miles in 2.5 hours. At this rate, how far will he be able to travel in 6 hours?
Serga [27]

Answer:

I believe it is 687.5 miles

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Lilli jogs 1/2 mile in 1/10 hour. What is Her rate per hour?
    7·2 answers
  • 2 Points
    7·1 answer
  • Simplify (x + 2/ x^2 + 2x -3) / (x + 2/x^2 - x)
    15·2 answers
  • Suppose a basketball player has made 217 out of 302 free throws. If the player makes the next 3 free throws, I will pay you $23.
    8·1 answer
  • Can you solve for y plz
    7·1 answer
  • How can you make change for a dollar using exactly 50 coins, only dimes, nickels and pennies?
    14·2 answers
  • Angle Q = 85° Determine angle O.
    9·1 answer
  • Help<br> Please I need hekp
    10·1 answer
  • Help please!!
    14·1 answer
  • Find 6.8x1.9 using partial products. Draw an area model to show the partial<br> products.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!