Answer:
$3.25 per gallon
Step-by-step explanation:
She had $30 and now has $4, so she spent $30- $4 = $26
With $24 she bought 8 gallons of gas.
$26/(8 gallons) = $3.25/(1 gallon) [ divide 26 by 8 to get the unit rate]
She spent $3.25 per gallon
Multiply everything in the parenthesis by 3.
9x - 24 = 4x + 6
Add 24 to both sides.
9x = 4x + 30
Subtract 4x from both sides.
5x = 30
Divide both sides by 5.
x = 6
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
eqn of line : y = mx+ c
m = slope or gradient
c = y-intercept.
Lets take (1,6) = (x1,y1) and (2,3) = (x2,y2)

Substitute x = 1 and y = 6 into equation,

Therefore substituting m and c value, equation of line is

Answer:
Step-by-step explanation:
(-5,-3) is a point on the graph.
f⁻¹(-3) = -5
Answer:
Not if you want it to be a positive number. You can but it will be a negative.
Step-by-step explanation: