1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nonamiya [84]
3 years ago
12

Jenny is cooking a chicken for dinner. A chicken needs to be cooked for 40 mins per kilogram, plus an extra 20 mins. How long wi

ll it take to cook a chicken weighing 1.679 kilograms?
Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]3 years ago
7 0

1.679 kg * (40 min)/(kg) + 20 min = 67.16 min + 20 min = 87.16 min

You might be interested in
You have $16 and a coupon for a $5 discount at a local
Brrunno [24]
8 bags of chips total
7 0
3 years ago
A cab company charges $7 boarding fee in addition to its meter which is $4 for every mile. The equation of the line that represe
skad [1K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

y=4x+7

3 0
3 years ago
A graduated cylinder is filled with 36pi cm^3 of liquid. The liquid is poured into a different cylinder that has a radius of 3 c
inysia [295]
Hope you got your answer.

5 0
3 years ago
The table below shows the linear relationship between the number of people at a picnic and the total cost of the picnic which st
sesenic [268]

Answer

The independent variable is the number of people. The initial value (initial fee) for the picnic is $40. As the number of people increases, the total cost of the picnic increases.

8 0
3 years ago
Help me please! I need help!!
DerKrebs [107]
1. 25\1,000,000,000 and
3 0
4 years ago
Other questions:
  • a proton at the large hadron collider at CERN travels at 295,000,000 meters per second. How long does it take the proton to go a
    13·2 answers
  • What expression is equivalent to 2^-3/2^-5?​
    13·1 answer
  • (x+4) (x+7) find product<br>​
    10·2 answers
  • I need help please, mutiply chose picking irrational number
    14·2 answers
  • HELP ME PLEASEEEEE I WILL GIVE THE BRAINLY THING
    6·1 answer
  • Oliver read for 450450450 minutes this month. His goal is to read for 10 percent more minutes next month.
    12·2 answers
  • Pls3ssssssssssssssssssssssssssssssssss
    10·1 answer
  • Rachel runs 4 miles in 23 minutes. How many miles does she run per minute?​
    9·1 answer
  • A factory makes aquariums. Each aquarium is in the shape of a triangular prism, as shown below. If the factory made aquariums th
    10·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!