1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
5

Squeezy fruit drink is 36% pure orange juice and 64% water, if 1 L of Squeezyfruit drink is mixed with 600 mL of water what is t

he concentration of juice in the new mixture
Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
3 0
1 L, or 1000 mL, of the drink contains 360 mL juice. If there is a total of 1600 mL, we have 360/1600=9/40 (or .225) as the concentration of juice.
You might be interested in
A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 ounce bottle costs $3.98. A 33.9 ounce bottle costs $9.98. Find the unit pri
DedPeter [7]
The price per ounce for the 14.2 ounce bottle is $0.28. The price per ounce for the 33.9 ounce bottle is $0.29. Therefore, the 14.2 ounce bottle of shampoo Is the better buy.

You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.

P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me, im not gonna beg, I just really need help? k?
kupik [55]

For the unit rate, you are looking for how much one unit of something costs. Looking at the table, you'll see that 3 bottles of fragrance A costs $78. What you want to figure out is how much one bottle costs.

You can do this by taking the price and dividing it by how many there are.

78 ÷ 3 = $26

156 ÷ 6 = $26

234 ÷ 9 = $26

You can see that each bottle of fragrance A costs $26.

Now looking at the graph, you'll see that the line only lines up perfectly at 2 points: (1, 24) and (2, 48). This tells us that for each bottle of fragrance B, it costs $24.

Comparing the two, fragrance A will have the greatest unit rate.

3 0
3 years ago
I WILL GIVE 5 STARS SAY THANKS AND MARK BRAINLIEST FOR RIght While training for a marathon, Jan lost 4.2% of her mass. If she lo
daser333 [38]

Answer:

50 kg

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What if the exact answer in terms of 3.14
White raven [17]
3.141592653589793238
3 0
3 years ago
Mr. Johnson sells erasers for $3 each. He sold 96 erasers last week and he sold 204 erasers this week
IgorC [24]

Answer:

288

Step-by-step explanation:

it's pretty simple, if u do 96 * 3, it will be that. yw :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A square is a rhombus<br><br> Never<br> Always<br> Sometimes
    7·1 answer
  • What is a way to write 100,000 using exponents?
    6·2 answers
  • If g = 1/5 how much is 15 g
    6·2 answers
  • PLEASE ANSWER!URGENT! The table below shows the approximate height of a ball thrown up in the air after x seconds. Which quadrat
    12·1 answer
  • 294 is equal to the quotient of f and 373<br> Write the sentence as an equation
    6·1 answer
  • How do you find the area of this triangle ?
    12·1 answer
  • F(x) = |3x| + 3<br> g(x) = -x^2 + 8x - 5
    10·1 answer
  • 6. Write this equation in slope-intercept form. 7x = 3y - 12 ​
    12·2 answers
  • 14/15 + 8/15 + 4/5 please help
    13·2 answers
  • What dose f(-2)=3 mean?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!