Answer:
|5.385|
Step-by-step explanation:
=
=
=
=
|5.385|
Answer:
3 ÷ 0.5
Step-by-step explanation:
Since each large square is 1 whole, and theirs five out of 10 columns that are distinctivly a different orange, it'd be 3 divided by 0.5.
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
This are the right steps
Step 1: first you divide the both size by 7 because there is 7 a's
7a/7 = 28/7
Step 2: You solve the equation
7a/7= a. 28/7 = 4
So, the answer is a = 4
not 7 = 4
Answer:
H > 2.5
Step-by-step explanation:
Greater = >
Lessthan = <
Equal = =