Divide total price by quantity:
15.60 / 6 = 2.60
Unit price = $2.60
Answer:
Step-by-step explanation:
- Total serves = 75
- Serves in = 4/5 of total
<u>Number of serves in:</u>
Correct choice is D
P=2(L+W)
P=364
L=99
sub and find W
364=2(99+W)
divide both sides by 2
182=99+w
subtract 99 from both sides
83=W
w=83ft
Answer:
y=ln(x/(1-x))
Step-by-step explanation:
y=e^x/(1+e^x)
Cross multiply
y(1+e^x)=e^x
Distribute
y+ye^x=e^x
Put anything with x on with side and everything without x on opposing side:
y=e^x-ye^x
Factor right hand side
y=(1-y)e^x
Divide both sides by (1-y)
y/(1-y)=e^x
Use natural log.
ln(y/(1-y))=x
The inverse is
y=ln(x/(1-x))
If the diagonals of a quadrilateral are perpendicular, then it is a rhombus. False, diagonals don't have to be congruent or bisect each other. The diagonals of a rectangle bisect its angles. A kite with all consecutive angles congruent must be a square.