1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
3 years ago
13

Suppose r varies directly as the square of​ m, and inversely as s. If r equals 11 when m equals 6 and s equals 4​, find r when m

equals 12 and s equals 4.
Mathematics
1 answer:
77julia77 [94]3 years ago
7 0

Answer: r=44

Step-by-step explanation:

The combine variation equation will have the folllowing form:

y=\frac{kx}{z}

Where "k" is the constantn of variation.

You know that "r" varies directly as the square of​ "m", and inversely as "s". Then the equation is:

r=\frac{m^2k}{s}

Knowing that r=11 when m=6 and s=4, you can substitute values into the equation and solve for "k" in order to find its value:

11=\frac{6^2(k)}{4}\\\\\frac{11*4}{6^2}=k\\\\k=\frac{11}{9}

Now, to find the value of "r" when m=12 and s=4, you need tot substitute these values and the the constant of variation into  r=\frac{m^2k}{s} and then evaluate:

 r=\frac{(12^2)(\fra{11}{9}}{4}\\\\r=44

You might be interested in
8. It takes Olivia 3 | yards of ribbon
Leokris [45]

Answer:

21 yards

Step-by-step explanation:

3 yards for 1 mum

3*7 yards for 7 mums

21 yards for 7 mums

I don't know if this is what you mean but here have this

7 0
3 years ago
I HAVE 1 MORE DAY TO TURN THIS IN SO HURRY
SCORPION-xisa [38]

Hello there! I am EnjoyingLife, and I hope you find my answer helpful.

First of all, since all books cost less than $5, the most expensive a book could be is $4.99 (remember, less than, not less than or equal to)

Now, let's write an inequality to represent the cost of books.

We know that all books cost less than $5.

We have a sign for "less than". It's "<"

Thus,

p<5

Hope it helps!

Have an awesome day!

Good luck!

\rm{EnjoyingLife}

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
You buy 1.75 pounds of apples and 2.05 pounds of oranges. Apples and oranges sell for the same price per pound. The total​ cost,
dlinn [17]

Answer:

1.75c+2.05c=4.18\\\\Per\ pound\ cost=c=\$1.1

Step-by-step explanation:

Cost\ of\ per\ pound\ apple=Cost\ of\ per\ pound\ oranger=c\\\\

Cost of Apples:

Amount\ of\ apples=1.75\ pounds\\\\Cost\ of\ apples=Amount\times per\ pound\ cost\\\\Cost\ of\ apples=1.75\times c\\\\Cost\ of\ apples=1.75c

Cost of oranges:

Amount\ of\ oranges=2.05\ pounds\\\\Cost\ of\ oranges=Amount\times per\ pound\ cost\\\\Cost\ of\ oranges=2.05\times c\\\\Cost\ of\ oranges=2.05c

Total cost:

Total\ cost\ of\ fruits=cost\ of\ apple+cost\ of\ oranges\\\\Total\ cost\ of\ fruits=1.75c+2.05c\\\\After\ coupon\ cost=\$ 3.43\\\\ Original\ cost=After\ coupon\ cost+coupon\ amount\\\\ Original\ cost=3.43+0.75=4.18

1.75c+2.05c=4.18\\\\3.8c=4.18\\\\c=\frac{4.18}{3.8}\\\\c=1.1\\\\Per\ pound\ cost\ of\ fruits=\$1.1

4 0
3 years ago
Solve for m if m radical 3 = 30
kkurt [141]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Consider a circle whose equation is x2 + y2 + 4x – 6y – 36 = 0. Which statements are true? Check all that apply. To begin conver
umka21 [38]

Answer:

1) False, to begin converting the equation to standard form, each side must be added by 36. 2) True, to complete the square for the x terms, add 4 to both sides, 3) True, the center of the circle is at (-2, 3), 4) False, the center of the circle is at (-2, 3), 5) False, the radius of the circle is 7 units, 6) False, the radius of the circle is 7 units.

Step-by-step explanation:

Let prove the validity of each choice:

1) To begin converting the equation to standard form, subtract 36 from both sides:

Let consider the following formula and perform the following algebraic operations:

(i) x^{2} + y^{2} + 4\cdot x - 6\cdot y  - 36 = 0 Given

(ii) x^{2} + 4\cdot x + y^{2} - 6\cdot y - 36 = 0 Commutative Property

(iii) (x^{2} + 4\cdot x + 4) - 4 + (y^{2} - 6\cdot y + 9) - 9 -36 = 0 Modulative/Associative Property/Additive Inverse Existence

(iv) (x+ 2)^{2} - 4 + (y - 3)^{2} - 9 - 36 = 0  Perfect Trinomial Square

(v) (x+2)^{2} +(y-3)^{2} = 4 + 9 + 36 Commutative Property/Compatibility with Addition/Additive Inverse Existence/Modulative Property

(vi) (x+2)^{2} + (y-3)^{2} = 49 Definition of Addition/Result

False, to begin converting the equation to standard form, each side must be added by 36.

2) True, step (iii) on exercise 1) indicates that both side must be added by 4.

3) The general equation for a circle centered at (h, k) is of the form:

(x-h)^{2}+ (y-k)^{2} = r^{2}

Where r is the radius of the circle.

By direct comparison, it is evident that circle is centered at (-2,3).

True, step (vi) on exercise 1) indicates that center of the circle is at (-2, 3).

4) False, step (vi) on exercise 1) indicates that the center of the circle is at (-2, 3), not in (4, -6).

5) After comparing both formulas, it is evident that radius of the circle is 7 units.

False, the radius of the circle is 7 units.

6) After comparing both formulas, it is evident that radius of the circle is 7 units.

False, the radius of the circle is 7 units.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5x+3+2y+x in expression
    15·1 answer
  • A disc jockey must allow time for 24 minutes of commercials every hour, along with 4 minutes for news, 3 minutes for weather, an
    13·1 answer
  • Finish this quote: "_____ affects music, and music affects _____."
    15·2 answers
  • 2/5 write two equivalent fraction
    13·2 answers
  • A function grows exponentially at a rate of 10%. If the value at x = 3 is 665.5, what is the value of a in the formula f(x)= ab^
    5·1 answer
  • 6t-6, for t=6<br> Can u help me slove this problem
    8·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
    9·1 answer
  • Find the derivative of arctan(10x)
    13·2 answers
  • Here is my broke hand
    14·1 answer
  • HELp me pleaseeeeeeeeeeeeeeee
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!