Step-by-step explanation: because they need to have atleast 2500 calories a day
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
When Javier writes 40 on both accounts they cost him the same amount of money so it should be 41.
Javier needs to write 41 checks for the second bank to beat better
Let e=erasers and p=pencils. So we know the total amount of erasers plus pencils sold is equal to 220. Therefore,

We also know the cost of erasers and pencils totaled to $695 in earnings and so:

and so those are your two equations.