1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
2 years ago
14

A recipe calls for 1/4 cup of flour.Carter only a measurement cup that holds 1/8 cup. How can carter measure the flour he needs

for his recipe
Mathematics
2 answers:
scoray [572]2 years ago
7 0

Answer:

Carter can measure the flour he needs for his recipe by filling his measurement cup twice.

Step-by-step explanation:

Since Carter has a smaller cup, he would have to fill his cup a number of times until the sum of the number of cups he has fill repeatedly adds up to the recipe requirement.

The number of times Carter would have to measure his cup with flour to get the recipe call may be computed by dividing the recipe call amount with the size of Carter's measurement cup

= 1/4 ÷ 1/8

= 1/4 × 8/1

= 2

djverab [1.8K]2 years ago
6 0
Carter needs an additional ⅛ cup.
⅛ + ⅛ = ¼
You might be interested in
A. Transform each quadratic function into standard form. Identify the constants h and k. - 1) y = x2 + 10x – 13 2) y = x2 - 6x +
BaLLatris [955]

1. (-5,-12)

2. (3,-4)

To identify the constant H and K

- You need to write the given equation in vertex form

- Use complete the square method to write in vertex form

- The vertex form is

a  (x - h)  ^{2}  + k

- after writing the equation in the world storm you can see that there is a h and a k

- Pull the h and the k in into (h,k)

I can't do all of it so I'll do 2 for you and with explanations.

4 0
2 years ago
Write the point slope form of the line that passes through (-8,2) and is parallel to a line with a slope of
Elanso [62]
Parallel lines have the same slope, so the new line will have the same slope as does the given line (which you have not yet given us!).  If the given line has slope m = 5, then

y-2 = 5(x-[-8]), or y-2 = 5(x+8).

alternatively, y = 2 + 5x + 40, or y = 5x + 42       

Please go back, find the slope of the given line, and re-do this problem, reflecting the value of the given slope.

5 0
3 years ago
A line with a slope of -2 passes through the point (3-1). Which of the following is the equation of the line? (1) y=3x-2 (3) y=-
Inessa [10]

Answer:

y=-2x-1

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Prove that<br>{(tanθ+sinθ)^2-(tanθ-sinθ)^2}^2 =16(tanθ+sinθ)(tanθ-sinθ)
USPshnik [31]

First, expand the terms inside the bracket you will get

(( \tan {}^{2} (x)  + 2 \tan(x)  \sin(x)  +  \sin {}^{2} (x)  - ( \tan {}^{2} (x)  - 2 \tan(x)  +  \sin {}^{2} (x) ) {}^{2}  = 16( \tan(x)  +  \sin(x) )( \tan(x)  -  \sin(x) )

( 4 \tan(x)  \sin(x) ) {}^{2}  = 16( \tan(x)  +  \sin(x) )( \tan(x)  -  \sin(x) )

16 \tan {}^{2} (x)  \sin {}^{2} (x)  = 16( \tan(x)  +  \sin(x) )( \tan(x)  -  \sin(x) )

16 \tan {}^{2} (x) (1 -  \cos {}^{2} (x) ) = 16 (\tan(x)  +  \sin(x) )( \tan(x)  -  \sin(x) )

16( \tan {}^{2} (x)  -   \frac{  \sin {}^{2} (x) \cos {}^{2} ( {x}^{} )  }{ \cos {}^{2} (x) }

16( \tan {}^{2} (x)  -  \sin {}^{2} (x) ) = 16( \tan(x)  +  \sin(x) )( \tan(x)  -  \sin(x) )

16( \tan(x)  +  \sin(x) )( \tan(x)  -  \sin(x)  = 16( \tan(x)  +  \sin(x) )( \tan(x)  -  \sin(x) )

5 0
2 years ago
Suppose an engineer has been instructed to create three new sky rides in the park. He has been given the length and the time eac
Tanya [424]

Answer:

Step-by-step expla

la respuesta esnation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the terms is the equation 6x-3(y+2)
    9·1 answer
  • Your sister asks you to pick out one of her CDs to listen to. She has 6 rock, 4 country, and 4 rap CDs. If you pick one at rando
    12·1 answer
  • James makes fruit punch by mixing fruit jucie and lemonade in the ratio 1:4 she needs to make 40 liters of punch for a party How
    7·2 answers
  • What is the total cost or sale price to the nearest cent? $25 shirt; 55% markup
    9·1 answer
  • Juliana wants to find the mass of a watermelon. what unit should she use?
    14·1 answer
  • Alejandro decided on purchasing a $160,000 home. At closing he brought a
    5·1 answer
  • If tan b = 40/9, then sin b = ?​
    15·1 answer
  • What is the unit rate per bottle if a pack of 25 bottles of juice sells for $5? (1 point)
    7·1 answer
  • What is the value of X?
    15·1 answer
  • What is the distance between point (3, 2) and line
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!