1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
3 years ago
9

Shelly has a gift card for her favorite restaurant for $15. She wants to treat a group of her friends to sandwiches at the resta

urant. Sandwiches cost $4.50 each. Write an equation that models the total money Shelly owes if she buys x sandwiches after using the gift card.
Mathematics
2 answers:
Firlakuza [10]3 years ago
7 0

Answer:

Amount owed = 4.5x - 15

Step-by-step explanation:

x sandwiches will cost:

$4.50x

She has $15

She has to pay:

$(4.5x - 15) more

Jlenok [28]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

the money that Shelly will owe after buying x sandwiches and using the card will be:

if x < 4 then 15 - 4.5x <= 15 - 3*4.5 = 1.5 she will not owe anything plus she will receive change of $1.5.

if x=> 4 then 4.5x - 15 => 18 - 15 = 3 that is Shelly will owe 4.5x - 15 dollars.

You might be interested in
Please help fast i need help ​
Nutka1998 [239]

Answer:

omg

I

1. 3×3×3×3 = 81

2. 2²a³

3. (-5)³ (-5×-5×-5) = -125

4. 1

5. a^m-n

II

1. 1.6807× 10⁴

2. (7×7×7) × (2×2×2×2×2×2) = 21952

3. 32²

4. 2187

5. 803025

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the surface area
DerKrebs [107]

Answer:

54

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Omar rented a truck for one day. There was a base fee of $18.99, and there was an additional charge of 78 cents for each mile dr
natulia [17]
165.63-$18.99= $146.64

$146.64 / .78€ per mi= 188miles

188 miles is your answer
6 0
3 years ago
Amy ordered 6 meals from Food Hub that cost $13.95 each, and she was charged a $10.50 delivery fee.
bezimeni [28]

Answer:

Amy had to pay in total 94.20$ for the meals with delivery

Step-by-step explanation:

6 total meals

6 x 13.95$ = 83.70$ The money payed for the food without the delivery

83.70 + 10.50 = 94.20$ Meals + delivery

6 0
3 years ago
Identify the constant of proportionality in the equation. 5y = 35x A) 1 B) 5 C) 7 D) 35
Sidana [21]

Answer:

It's 7

Step-by-step explanation:

5y=35 the easiest way is 35/5=7 7x5=35

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The probability that Tim will sink a foul shot is 70%. If Tim attempts 30 foul shots, what is the probability that he sinks exac
    6·2 answers
  • Mariana, Pamela y Nancy decidieron comprar una consola de video juegos X Box y acordaron que cada una aportará 1/3 parte del cos
    15·1 answer
  • Find the roots of the quadratic equation 3x2 − 12x − 60 = 0
    11·1 answer
  • The data set shows the weights of pears, in grams, in a crate of fruit. 143, 146, 158, 159, 162, 166, 169, 170, 170, 193, 197 Wh
    12·2 answers
  • Factor the expression completely.<br> xy^4 - x^2y
    6·1 answer
  • Eli is driving on a long road trip. He currently has 12 gallons of gas in his car. Each
    5·2 answers
  • What is the location of point G, which partitions the directed line segment from D to F into a 5:4 ratio? A number line goes fro
    10·2 answers
  • Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
    12·2 answers
  • 95=-8x+7 whats the answer
    7·2 answers
  • Quick question: is this the way you do this?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!