1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
6

How to solve -2p^2=16p+24

Mathematics
1 answer:
frozen [14]3 years ago
8 0

Add  2p²  to each side of the equation.  Then you have

                 2p² + 16p + 24  =  0 .

Before you roll up your sleeves and start working on it, you can make it
even more convenient if you divide each side by  2 .  Then you have:

                 p² + 8p + 12 = 0 .

Now you have a nice, comfortable, familiar-looking quadratic equation. 
You can either factor the left side into  (p + 6) (p + 2), or, if you can't find
the factors, you can apply the quadratic formula to it.

That's how to solve it, and find its two solutions.


You might be interested in
Pls help I need this asap​
Valentin [98]

Answer:

75%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Please help 16 points
Murljashka [212]
16 because 36 divided by 9 is 4 so you have to multiply the 4 x 4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER ASAP!!!! (and actually answer the question, no begging for "brainliest")
Zepler [3.9K]

Answer:

A: P = 41100 - 590t

B: 34610

Step-by-step explanation:

equation = 41100-(41100-36380)/(2011-2003)t

plug it in

41100 - 590(2014-2003)=34610

4 0
2 years ago
Limit question thing plz help me
Sphinxa [80]

Answer:

The limit does not exist

Step-by-step explanation

For this question you have to look at the function and see what y value does it approach as it gets closer and closer to x =2, from the left side it looks like it approaces 4 and from the left side it looks like it's approaching 1, since the limits from the left and right sides are not the same, the limit does not exist

5 0
3 years ago
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of the parallelogram? Show your work. (5 points)
    5·1 answer
  • The width of a rectangle is 33 centimeters. The perimeter is at least 776 centimeters. Write and solve an
    9·1 answer
  • The length of a park is 2/5 miles and the area is 9/10 square miles. What is the width of the park?
    7·1 answer
  • A giant pie is created in an attempt to break a world record for baking. The pie is shown below: A circle is shown with a centra
    15·2 answers
  • The polygon in the diagram is a regular octagon with center A. Find the area of the octagon to the nearest tenth of a foot. A) 2
    13·1 answer
  • I Know It’s A Bit Much But U Would Be Doing Me A Huge Favor
    11·1 answer
  • I'm confused<br>What is the answer?​
    15·1 answer
  • There's so many numbers in this one shape I'm confused ._.
    8·2 answers
  • Xian and his cousin Kai both collect stamps. Xian has 52 stamps, and Kai has 80
    9·2 answers
  • What is the additive inverse of the complex number –8 3i? –8 – 3i –8 3i 8 – 3i 8 3i
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!