1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRa [10]
2 years ago
7

In converting 9 yards to inches, what unit (omit the number) would you place in the numerator of your ratio? Use the plural form

in your answer. Remember that there are 36 inches in 1 yard.
Mathematics
1 answer:
Yanka [14]2 years ago
6 0
Let
X/Y--------> the ratio

we know that
 
X/Y units --------> are inches/yards
9 yards*(X/Y ) inches/yards-------> 9*X/Y yards*inches/yards----> 9*X/Y inches
the ratio in this problem is (X/Y inches /yards)-------> 36/1 inches/yards
the unit in the numerator of the ratio is inches

the answer is 
inches
You might be interested in
A line passes through the point ( 4, 19 ) and ( 9, 24 ) write a liner function in the form y=Mx + b for this line.
sweet-ann [11.9K]

Answer:

y=x+15

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In physics, kinetic energy is the energy of an object in motion. Kinetic energy, K, measured in joules (J), is
Kryger [21]

Answer:

m =  \frac{2k}{v^{2} }

Step-by-step explanation:

k  =  \frac{1}{2} mv ^{2}

v ^{2} m = 2k

m =  \frac{2k}{v ^{2} }

5 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What form is this equation in? y + 6 = (1/2)(x - 4)
maks197457 [2]
Y +6 =(1/2)(x+4)

y +6 = 1/2 x +2
y=1/2 x - 4

or 1/2 x -y = 4 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Solve the below proportion. Please help me. ​
antoniya [11.8K]

32 3t try add it all up maybe it work but that's the answer

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WHAT IS THE SURFACE AREA OF THE FIFURE?
    12·1 answer
  • Please help. Look at screenshot
    7·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • 2xГ3+7x<br> ________<br> Г6x
    13·1 answer
  • The product of the difference of x and 3 and 4
    6·1 answer
  • Which equation represents the line shown on the graph?
    6·2 answers
  • In the diagram below, c is the midpoint of ab. If ac is 6 centimeters, what is the length of cb?
    9·2 answers
  • What is this ?????? plz helpppp
    14·1 answer
  • The first equation from the previous system of
    13·1 answer
  • Edwin is making brownies. He has m cups of flour. He realized that he needs 3 more flour
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!