1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
10

The mean of the following data values is 32. 19, 23, 35, 41, 42 A. True B. False

Mathematics
1 answer:
wariber [46]3 years ago
6 0

Answer:

False i think

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which answer choice shows the correct way to write the phrase?
timurjin [86]

Answer:

y + 1

Step-by-step explanation:

if y = the total balls

then y + 1 = total balls plus 1

8 0
2 years ago
-6 (-2/3)<br> How is it solved
Mars2501 [29]
You multiply -6 and -2/3. Which is 4
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
At the fabric store, Marisela spends $9.00 on 1 1/8 yards of fabric. How much does one yard of fabric cost?
Margaret [11]

Answer:

8 dollars

Step-by-step explanation:

First, convert the yards to decimals, 1/8 is equivalent to .125, therefore 1 1/8 yards is 1.125

Next, since we know that 1 1/8 yards of fabric is $9, we can divide 9 by 1.125 in order to find the cost of one yard of fabric

9/1.125=8, therefore your final answer is $8

Don't forget to put units if this is a test question (or practically in any case), the unit in this case is $(dollars)

8 0
3 years ago
Find the solution set for this equation.<br> a^2 + 7a=0<br> Separate the two values with a comma.
olga2289 [7]

Answer:

a = 0,-7

Step-by-step explanation:

a^2 + 7a=0

Factor out an a

a(a+7) =0

Using the zero product property

a=0   a+7 =0

a =0  a= -7

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The product of 57 lies between which two whole numbers?
Zanzabum
It lies between the numbers 7 & 8
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to show the tens fact you used. write the difference. <br> 14-6=____<br> 10-___=____
    12·1 answer
  • What is a fraction close to but greater than 1
    5·1 answer
  • Only I need help with 1,2 and three please
    10·1 answer
  • Simplify <br><br> 2√10 * 3√12<br><br> Please don’t guess I beg u
    14·1 answer
  • NECESITO AYUDA EN ESTOS EJERCIICIOS DE MATES NIVEL SEGUNDO ESO
    11·1 answer
  • Mario travels 180 miles in 2.5 hours. How many miles will he travel in one hour, if the rate is not changed? Explain.
    9·2 answers
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • When an object is thrown upwards with a speed of 64 ft/sec, its height above the ground is given by the function h(t)=−16t2+64t
    7·1 answer
  • Use division instead of the images to divide 24 by 5. What is the remainder?​
    8·2 answers
  • The chart gives the income distribution of Sambala, an island nation in the arctic ocean. Annual income Ken $35000 Leo $46000 Mi
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!