1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
9

The actual cost of direct materials is $10.50 per pound. The standard cost per pound is $11.75. 42) During the current period 10

,000 pounds were used in production and 11,500 pounds werepurchased. The standard quantity for actual units produced is 9,900 pounds. The direct materials efficiency variance is:A) $1,175 favorable
B) $16,800 unfavorable
C) $1,175 unfavorable
D) $1,050 favorable
Business
1 answer:
emmainna [20.7K]3 years ago
3 0

Answer:

Direct materials efficiency variance =  1175 unfavorable

so correct option is C) $1,175 unfavorable

Explanation:

given data

actual cost = $10.50 per pound

standard cost per pound =  $11.75

current period  = 10,000 pounds

purchased = 11,500 pounds

actual units produced = 9,900 pounds

to find out

direct materials efficiency variance

solution

we get here Direct materials efficiency variance that is express as

Direct materials efficiency variance = Standard rate × ( Standard quantity - Actual quantity )     ..................1

put here value in equation 1 and  we get

Direct materials efficiency variance =  11.75 × ( 10000 - 9900 )

Direct materials efficiency variance = 11.75 × 100

Direct materials efficiency variance =  1175 unfavorable

so correct option is C) $1,175 unfavorable

You might be interested in
Manufactured truck parts are part of which industry
qwelly [4]

Answer:

c

Explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
During 2017, Bolton Corporation acquired a mineral mine for $1,500,000 of which $200,000 was determined to be the salvage value
MAVERICK [17]

Answer:

$162,500

Explanation:

Depletion is used to expense the cost of extracting natural resources.

Depletion expense = (unit extracted in 2017 / total units that could be extracted) x (Cost- salvage value)

(1,500,000 / 12,000,000) x ( $1,500,000 - $200,000) = 0.125 × 1,300,000 = $162,500

I hope my answer helps you

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Vintage Fun reproduces old-fashioned style roller skates and skateboards. The annual production and sales of roller skates is 1,
Vesna [10]

Answer:

D. $33.47

Explanation:

The computation of overhead cost per skateboard using an activity-based costing system is shown below:-

                                    Total          Expected           Activity

Activity pool cost      Overheads    Activity               Rate

Setup cost                     $6,550           665                9.85

Engineering cost          $16,000        1,120                14.29

maintenance cost        $91,450        4,353               21.01

Activity pool cost          Rate             Driver         Overhead cost  

Setup cost                       9.85              320              3,152  

Engineering cost             14.29             630             9,002.7

maintenance cost            21.01              2,178           45,759.78  

Total Overheads cost                                               57,914.48

Number of units                                                               1,730

Overhead cost per unit                                                $33.48

Therefore for computing the overhead cost per unit we simply divide the total overhead cost by number of units.

8 0
2 years ago
Beginning on January 1, 2020, 5 equal deposits are to be made in a fund. Required: Using the appropriate tables, determine the e
8090 [49]

Answer:

Explanation:

FV \div \frac{(1+r)^{time} -1}{rate} = C\\  

FV  $200,000.00  

time 5 years

rate 0.1% = 10/100 = 0.10

200000 \div \frac{(1+0.1)^{5} -1}{0.1} = C\\  

C  $ 32,759.496  

The installment will generate 10% interest overtime and provide with a 200,000 dollar count after six years

7 0
3 years ago
4 classes are required. each class must be extended as specified, include the components noted and function as indicated. greeti
Ket [755]
So each 4 classes requisite that an average should be divided so yea!!!!! good luck with that
5 0
2 years ago
Other questions:
  • The Talbot Corporation makes wheels that it uses in the production of bicycles. Talbot's costs to produce 100,000 wheels annuall
    5·1 answer
  • Initially, the exchange rate between Macedonian denars and Canadian dollars is in equilibrium. Then, there is a decrease in dema
    15·1 answer
  • One form of IDS starts operation by generating an alert for every action. Over time, the administrator adjusts the setting of th
    5·1 answer
  • According to the text, which kind of practice makes perfect?
    5·2 answers
  • As a gardener, Joey earns $19.20 per hour. He earns double time for work on Saturdays. Last week, he worked 25 regular hours plu
    6·1 answer
  • True or False: If a firm changes its credit policy and allows customers to pay in 90 days instead of 60 days, and everything els
    13·1 answer
  • At the beginning of the year, Smith, INc., budgeted the following: Units: 10,000 Sales: $100,000 Total variable expenses: $ 60,0
    15·1 answer
  • If your salary is $42,500 and your federal income taxes are 10% of your salary, how much money will you owe this year in federal
    5·2 answers
  • People with expertise tend to have more influence using ___, whereas those with a strong legitimate power base are usually more
    9·1 answer
  • select all of the statements that discuss one of the problems with price gouging laws that prevent prices from rising to the new
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!