1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
7

What is a decimal as a eighth note

Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
4 0

Idk,
Tips with decimals....

Our decimal system gives us the flexibility to write numbers as large or small as we like. The key to the decimal system is the decimal point. Anything on the left of the decimal point represents a whole number, anything on the right of the decimal represents less than one (similar to a fraction). Going from left to right, the value of each place on the right of the decimal point is 1/10 the value of the place on the left. Good luck!


You might be interested in
What of following is the inverse of y=6
Elenna [48]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

The inverse is the equation with the x and y variables transposed

5 0
3 years ago
Need help with this
Mkey [24]
1. is D number 2 is A
3 0
3 years ago
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP PLEASEEEE
Softa [21]
So half of Nina's age is 10/2= 5. And since Greg is three years younger we subtract from 5 like so...
10/2=5
5-3
2
So Greg is 2 years old. I hope this helps love! :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Herron’s backpack weighs 10 kilograms. Errol has a backpack that weighs 23 as much as Herron’s backpack. What is the correct est
Nataliya [291]

Answer:

the correct estimate of the weight of Errol's backpack would be 33

Step-by-step explanation:

you just need to add 10 and 23.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Judy bought 2 cotton candies and 2 funnel cakes. Her total cost was $10. Wayne bought 3 cotton candies and 1 funnel cake. What w
    13·1 answer
  • What is the equation of the circle with center (-3.2,2.1) and radius 4.3?
    10·2 answers
  • A college student borrows $3,000 for 9 months to pay for a semester of school. If the interest is $185 63,find the monthly payme
    15·1 answer
  • Which unit of measurement is used in the metric system?
    12·2 answers
  • Can someone help me with this question?
    7·1 answer
  • Charlie mixes 15 liters of 17% acid solution with a 29% acid solution, which results in 23% acid solution.
    15·1 answer
  • Jim knows the length of his garden is 12 feet. He knows the area of the garden is 60 ft square. what is the width of Jims garden
    14·1 answer
  • It takes 45 min for Faucet A to fill a tank, and it takes Faucet B 63 min. How many minutes will it take the two faucets to fill
    12·1 answer
  • Jason and his children went to a movie theater where they sell drinks for $4 each and pretzels for $5 each Jason has $65 to spen
    5·1 answer
  • Irina has 3 hours to finish her final math exam. Keeping in mind that there are 60 minutes in 1 hour, how much time, on average,
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!