1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
8

John paid $222 for four hours of skiing and two hours boating. He paid $213 for two hours skiing and three hours boating. What i

s the cost pero hour of each activity?
Mathematics
1 answer:
Inga [223]3 years ago
4 0

Answer:

Skiing costs $30 per hour and Boating costs $51 per hour.

Step-by-step explanation:

Let cost per hour of skiing be x and cost per hour of boating be y. Let's dissect the problem into 2 simultaneous equations.

<em><u>"John paid $222 for four hours of skiing and two hours boating":</u></em>

4x+2y=222

<em><u>"He paid $213 for two hours skiing and three hours boating":</u></em>

2x+3y=213

<em>Now, if we solve for x in the 2nd equation and plug it in the 1st equation, we will have the value for y</em>. Work shown below.

2x+3y=213\\2x=213-3y\\x=\frac{213-3y}{2}\\Equation 1: 4x+2y=222\\Substituting :\\4(\frac{213-3y}{2})+2y=222\\2(213-3y)+2y=222\\426-6y+2y=222\\426-222=6y-2y\\204=4y\\y=\frac{204}{4}=51

Hence, y = 51

<em>Now, substituting this y value into the 1st equation and solving for x will give us the value of x.</em>

First Equation: 4x+2y=222\\4x+2(51)=222\\4x+102=222\\4x=222-102\\4x=120\\x=\frac{120}{4}=30

Hence, skiing costs $30 per hour and boating costs $51 per hour.

You might be interested in
X3+y3+z3=k, with k being all the numbers from one to 100
dybincka [34]

✦ ✦ ✦ Beep Boop - Blu Bot! At Your Service! Scanning Question . . .

      Code: Green! Letters, Numbers, and Variables Received! ✦ ✦ ✦

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------Question: x3+y3+z3=k, with k being all the numbers from one to 100

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------Answer: X = -80538738812075974, Y = 80435758145817515, and Z = 12602123297335631.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5 0
3 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Which is not a factor of 60? A.4 B.8 C.12 D.15
nordsb [41]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

you could draw a factor tree and list out the factors, however you would not see 8 as an factor

hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume?<br> 8 cm<br> 8 cm<br> 8cm
ANEK [815]

Answer:

512(cm)3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-2.73 as a mixed number
Mademuasel [1]
Answer: -2 73/100

Explanation: keep the -2 and just look at the .73. The .73 is in the hundredths place so you put it over 100.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jon is looking into a 4250 vacation package that is offered for 25% off. there's a 9% resort fee added on to the total. How much
    5·1 answer
  • How do you solve the equation 7^(7n+7)=2,401
    6·1 answer
  • Can someone explain division of polynomials to me please.
    6·1 answer
  • Please help.. with 6 &amp; 15 ​
    8·1 answer
  • Write the ratio as a percent
    13·2 answers
  • 2 hundreds equal how many tens? <br><br> Lets see if ya'll know the answer cause i do
    11·2 answers
  • Brainles!! A patient drank 6 ounces of juice, 3 cups of water, and a half pink of
    8·1 answer
  • Mr. Heath organizes a six-game tournament where players will
    6·1 answer
  • 5(x + 6) - 2r = 3(x + 10)<br> Solve for X
    6·1 answer
  • The railroad company wants to sell $3,854 in tickets. If each ticket costs $41, how many tickets will the railroad have to sell
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!