Answer:
He can purchase 300 white baloons.
Step-by-step explanation:
150$ is 15000 cents
15000 = 60b + 30w
b being number of blue baloons,w number of white baloons and 60 and 30 prices in cents
15000 = 60*100 + 30w
15000 - 60*100 = 30w
15000- 6000 = 30w
30w = 9000
w =300
number of white baloons is 300
Answer:
C. 12/15
Step-by-step explanation:
2/3, 6/9, and 18/27 all simplify to 2/3. 12/15 does not.
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer:
ummmmmmm is that the whole question cuz apearently im slow cuz i dont understand and im in 10th
Step-by-step explanation:
Answer:
Hello
Step-by-step explanation: