The grocery store selling a 3 pound bag for $4.20. while the other store would sell it for $4.50.
The rule would be ~y=4x+3~
Hope this helps
Have a great day/night
Feel free to ask any questions
Hope this help :-) in the picture u going to see the steps. The answer is 13
One serving is 3/4 cups of rice. To find out how many serving there are in 12 cups of rice, you divide 12 by 3/4. (When dividing fractions, don't ask why. Flip the second one over and multiply).
12/(3/4) = 12 *(4/3) = 48/3 = 16
There are 16 servings of rices in 12 cups.
Answer:
(21)+(6) is an equivalent expression
Step-by-step explanation:
(7x3)2(x3)
(21)+(6)