1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
14

Amy and Stephanie were playing a number game. Amy picked a number and told Stephanie that if she added 8 to the number and multi

plied the sum by 2, it would equal 6. Which equation could Stephanie use to find the number, x?
A.
2 + (x + 8) = 6

B.
2(x + 8) = 6

C.
8(x + 2) = 6

D.
2(x) + 8 = 6
Mathematics
1 answer:
tia_tia [17]3 years ago
3 0
Hello!

You can break this down

If she added 8 to the number

x + 8

Multiplied the sum by 2

2(x + 8)

it would equal 6

2(x + 8) = 6

The answer is B

Hope this helps!
You might be interested in
Micheal buys a basket of mangoes on sale for 4 dollars before tax. The sales tax is 12%. What is the total price Micheal pays fo
nikitadnepr [17]

Answer:

$4.48 <em>is the total price.</em>

Step-by-step explanation:

<em>Mulitply the total by the percentage.</em>

<em />

4 * .12 = .48

<em>Add those together. </em>

<em />

4 + .48 = 4.48

<em>Total price of mangoes: $</em>4.48<em> </em>

6 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!! A ramp is 12 inches high and rises with a 17° angle. How long is the base?
Blababa [14]
X=3.93 in. 
hope this helps you ♥
6 0
3 years ago
I need<br> 7<br> 50<br> of fuel in %
docker41 [41]

Answer:

14%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Bill and his friends went to red robin. Their order consisted of 2 hamburgers to $5.49 each, a chicken sandwich for $6.25, an or
Dvinal [7]

Answer:

47.27

Step-by-step explanation:

5.49+5.49+6.25+12.99+1.75+1.75+1.75+1.75=37.22

37.22×.20 for tip=7.44

37.22×.07 for tax=2.61

37.22+7.44+2.61=47.27

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me on 12,13,14 :)
Stels [109]

Answer:

m∠XYZ = 166

AB = 2√5

Modpoint (1 , 5)

Step-by-step explanation:

Look at the photo below for the details.

:)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the factored form of 4x2 + 16x?
    10·1 answer
  • Please solve this,<br><br> x=1/(2-√3)<br> y=1/(2+√3)<br><br> x^4+y^4=?
    14·2 answers
  • One book costs one pound ninety five pence How much do six books cost
    14·1 answer
  • Need help plzzzzz will give brainy
    8·2 answers
  • The volume of the world's oceans is nearly 1.5 x 10^9 cubic kilometers. Write this number in scientific notation.
    8·1 answer
  • Please help me with this question and explain it
    10·1 answer
  • Which is a better deal: 8oz of shampoo for $0.89 of shampoo for $1.47? PLS HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU FOREVER &lt;33 THIS IS A
    14·1 answer
  • PLEASE HELP! 10 POINTS.
    6·2 answers
  • 213 (2 significant figures) ​
    9·1 answer
  • A shelf storage center has many storage rooms that are 6 feet wide, 10 feet deep, and 12 feet high. What is the volume of the ro
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!