1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
2 years ago
13

In a job order cost accounting system, the journal entry to record the flow of direct materials into production consists of a

Business
1 answer:
Usimov [2.4K]2 years ago
8 0

Answer:

Debit : <em>Work In Process Account</em> and  Credit : <em>Raw Materials Account</em>

Explanation:

The Work In Process Account must be increased with the cost of raw materials being transferred to production from the Raw Materials Account.Whilst the Raw Materials Account must be decreased.

You might be interested in
Which of the following characteristics apply to taxable fringe benefits? (Check all that apply.)
EleoNora [17]

Answer:

Employers treat the taxable fringe benefits the same as cash compensation.

Explanation:

Taxable fringe benefits "are included in gross income and subject to federal withholding, social security, and Medicare taxes".

Fringe benefits are "perks and additions to normal compensation that companies give their employees, such as life insurance, tuition assistance, or employee discounts".

* The cost of the taxable fringe benefit is deductible to the employer, not the value of the benefit to the employee.

FALSE,  the taxable fringe benefit is not deductible from the employer.

* Employers treat the taxable fringe benefits the same as cash compensation.

TRUE, and as we can see on the definition above the taxable fringe benefits are treated as a compensation that comapnies giv their employees.

7 0
3 years ago
Economics: a. studies human behavior when scarcity exists and choices must be made. b. does not accurately explain any human beh
kari74 [83]

Answer: Economics studies the behaviour of human beings when there is scarcity and choices have to be made.

Explanation:

Economics is a social science i.e study of human behavior in relation to the manufacturing, distribution and consumption of products. Economics focal point is the interaction and behaviour of economic agents (households, firms and governments) and how economies work. 

Economics is divided into microeconomics and macroeconomics. Microeconomics deals with the small elements in the economy such as interaction of markets and prices of certain products. Macroeconomics deals with the whole economy and issues discussed include unemployment, economic growth, inflation etc.

6 0
3 years ago
Puvo, Inc., manufactures a single product in which variable manufacturing overhead is assigned on the basis of standard direct l
GarryVolchara [31]

Answer:

$4,089 Unfavorable

Explanation:

Data provided

Standard variable rate = $9.20

Direct labor hours = 1,160

Variable manufacturing overhead costs = $14,761

The computation of variable overhead rate variance is shown below:-

Variable overhead rate variance = (Standard variable rate - (Variable manufacturing overhead costs ÷ Direct labor hours)) × Direct labor hours

= ($9.20 - ($14,761 ÷ 1,160) × 1,160

= ($9.20 - $12.725) × 1160

= $4,089 Unfavorable

Therefore for computing the variable overhead rate variance we simply applied the above formula.

7 0
3 years ago
Heart &amp; Home Properties is developing a subdivision that includes 600 home lots. The 450 lots in the Canyon section are belo
Sophie [7]

Answer:

Each Canyon lot will cost = $10,000, total costs associated to the 450 Canyon lots = $4,500,000

Each Hilltop lot will cost = $20,000, total costs associated to the 150 Hilltop lots = $3,000,000

Explanation:

When you allocate joint costs using the value basis method, the costs will be allocated to the different products using their sales value:

total costs = $4,000,000 + $3,500,000 = $7,500,000

total sales value = (450 lots x $55,000) + (150 lots x $110,000) = $24,750,000 + $16,500,000 = $41,250,000

total costs allocated per $1 of sales value = $7,500,000 / $41,250,000 = $0.181818

Each Canyon lot will cost = $0.18181818 x $55,000 = $10,000, total costs associated to the 450 Canyon lots = $4,500,000

Each Hilltop lot will cost = $0.18181818 x $110,000 = $20,000, total costs associated to the 150 Hilltop lots = $3,000,000

6 0
2 years ago
"The following per unit cost information is available: direct materials $10, direct labor $4, variable manufacturing overhead $3
natta225 [31]

Answer:

The target selling price =$45  

Explanation:

The target selling price is the sum of the total unit cost plus 25% of the the unit cost

The target selling price = Total per unit cost + (25% × total unit cost)

The total unit cost is the sum of all the costs involved making the product available to the consumer.

The sum of direct material cost , labour cost variable manufacturing, fixed manufacturing overhead, variable selling and administrative expenses and fixed selling and administrative expenses.

The target selling price would be determined using te steps below:

Step 1: Calculate the unit cost

Total unit cost = 10 + 4 + 3 + 10 + 1 + 8 = 36  

Total unit cost = $36

Step 2: Calculate the target selling price

Target selling price = Unit cost + (25%× unit cost)

The target selling price = 36 + (25% × 36) = $45  

The target selling price =$45  

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The default paper size is _____.
    11·1 answer
  • Fred Stone is an employee of Henrock Company. During the first part of the year, Stone earned $4,340 while working in State Q. F
    10·1 answer
  • Under emtala, a hospital is responsible for all areas ____ around the main building and around areas where inpatient services ar
    13·1 answer
  • Gig Harbor Boating is the wholesale distributor of a small recreational catamaran sailboat. Management has prepared the followin
    9·1 answer
  • Fine​ &amp; Funky is a new​ e-commerce website that sells home decorating items and offers online decorating services. It wants
    11·1 answer
  • Write an essay on business environments​
    10·1 answer
  • A 60-year old customer has a 401(k) account with your firm that has $280,000, mainly invested in growth mutual funds. The custom
    14·1 answer
  • The most common definition that monetary policymakers use for price stability is
    10·1 answer
  • Check all of the perks a job might offer as incentives for potential applicants
    14·2 answers
  • When assessing the pulse of an unresponsive infant, you should palpate the ________ artery.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!