1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fiesta28 [93]
3 years ago
13

142 is 120% of what number

Mathematics
1 answer:
forsale [732]3 years ago
5 0
142=120% of x
120% of x= 1.2x
142=1.2x
142/1.2 = 1.2x/1.2
x= 118.33

The unknown number should be 118.33, rounded to 118 or so.
You might be interested in
First to answer gets something good ;)
lesya [120]

Answer:

should be the second one 75 + 20x <55 +44x

7 0
3 years ago
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
pashok25 [27]

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

3 0
3 years ago
Point O is the center of the given circle. What is the measure of yz?
jasenka [17]

Answer:

  • B. 108°

Step-by-step explanation:

<u>XO = YO equal as radius, therefore</u>

  • m∠X = m∠Y = 54°

∠YOZ is exterior angle of the triangle OXY and equal to sum of non-adjacent interior angles

  • m∠YOZ = 54° + 54° = 108°

Arc YZ is 108°

Correct option is B

8 0
3 years ago
Name the place value to which each number was rounded 0.982to 0.98
Kryger [21]
The Hundredths place because 2 is in the thousandths place. 5 or more change the score, 4 or less let it rest. 8 remained the same because 2 is less than 4.
8 0
3 years ago
Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.
Arlecino [84]
Answer:

9

Explanation:

9 root 2 = root 81 x root 2 = root 162
Root 162 = 12.7279220614
9^2 + b^2 = 12.7279220614^2
81 + b^2 = 162
b^2 = 81
Root both
B = 9

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Kim goes to the gift shop and find a t-shirt for 19 does she have enough money to buy the t shirt
    14·1 answer
  • Here you go lol
    15·2 answers
  • Mitch opens a savings account with $175. He plans on putting $70 into his account every month. He wrote the following equation t
    9·1 answer
  • If m∠B = 24°, and m∠D = 46°, what is m∠BEA?
    13·1 answer
  • If 4 video games costs $125, how much does 1 video game cost?
    7·2 answers
  • Describe each
    8·1 answer
  • Do anybody know the answer
    7·1 answer
  • Write an expression for "777 times rrr."
    14·1 answer
  • At a 200 units of output, total cost is $50,000 and total variable cost is $35,000. What does
    7·1 answer
  • Brainliest plus 20 points just answer these 4 questions (Math)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!