1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Likurg_2 [28]
3 years ago
5

A 16 oz package of brown rie cost 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49 . Which package is a better deal?

Mathematics
2 answers:
xenn [34]3 years ago
6 0

16oz = 0.79

Since 16oz is half of 32oz, we can multiply this equation by 2:

32oz = $1.58

Comparing the two, the 16oz package of brown rice is a better deal because it costs less.

viva [34]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Brown rice

You might be interested in
If the center of a circle is at (3,-6) and the diameter is 10 units, what is the equation for the circle
VARVARA [1.3K]

Answer:(x-3)^2+(y+6)^2=25

Step-by-step explanation:

Center Of The circle is at (3,-6)

Diameter=10

Radius(r)=10/2

Radius(r)=5

a=3

b=-6

Equation of circle=(x-a)^2+(y-b)^2=r^2

Equation of circle=(x-3)^2+(y-(-6))^2=5^2

Equation of circle=(x-3)^2+(y+6)^2=25

6 0
3 years ago
Bob bought 5 packs of toilet paper for $42.50. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 pack of to
Contact [7]

Answer:

42.50/5 = p is the equation; $8.50 per pack

Step-by-step explanation:

DIVIDE 42.50 between the 5 packs of toilet paper.

THIS GETS YOU $8.50 per pack.

THE EQUATION used was 42.50/5 = p.

4 0
3 years ago
Write a linear equation with slope -1 and y intercept of 3
MatroZZZ [7]

Answer:

y = -x +3

Step-by-step explanation:

Think about the Y= mx + b

m = -1 so it's -x

b = 3, so it's +3

y intercept goes after the slope:

Y= Mx + B

Y = -x + 3

If you have any more questions that are math related (algebra 1 and geometry, please let me know and don't forget to click that friend button! Let me know if you have any more questions!

4 0
3 years ago
It take 10 road workers 5 days to complete a road repair when working 2 hours a day.Working at the same Pace, how many days will
ludmilkaskok [199]

Answer:

The workers will need 10 days to finish the job.

Step-by-step explanation:

To solve this question we can use a compound rule of three. We have:

10 road workers -> 5 days -> 2h/day

2 road workers ->  x days -> 5h/days

The first thing we should do is analyze how the proportions between the variables work, if they're inversely or directly proportional. If we raise the number of workers we expect that the amount of days needed to finish the job lowers and if we raise the number of hours worked in a day we expect that the workers would need less days to finish the job. So we need to invert the fractions that are inversely proportional to the amount of days worked, then we have:

2 -> 5 -> 5

10-> x -> 2

x = (5*2*10)/(2*5) = 100/10 = 10 days

8 0
3 years ago
Are the equations sometimes, always, or never true?
AURORKA [14]
15 + 2x - 4 = 9x + 11 - 7x
2x + 11 = 2x + 11
always true

2x + 3(4x - 1) = 2(5x + 3) + 4x
2x + 12x - 3 = 10x + 6 + 4x
14x - 3 = 14x + 6
never true
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help! <br> What is the median of the data set represented by the dot plot?
    6·1 answer
  • The function f(x) varies inversely with x and f(x) = 0.9 when x = 0.5 what is f(x) when x = 1.5 ?
    6·2 answers
  • What is ∑[100(−4)n−1] equal to?<br><br> 4 is on top<br> n=1 on bottom
    15·2 answers
  • Write the fraction 1 8 as a percent round to the nearest hundredth of a percent where necessary
    15·1 answer
  • The probability of being a girl in this class is 4/7 and there are 12 boys. Find the total number of students.
    10·1 answer
  • What is the interquartile range (IQR) of the numbers below?<br> 1, 2, 3, 3, 4, 4, 4, and 6
    13·2 answers
  • Help plzzzzzz<br> Which product of prime polynomials is equivalent to 36x^3-15x^2-6x?
    10·1 answer
  • Noa buys 6 items that each cost $4.25 and 3 items that each cost $6.75. How much does Noa spend in total?
    9·2 answers
  • I need help!!!! Anyone know the answer?
    13·1 answer
  • Help with algebra class please
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!