1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Leno4ka
[110]
3 years ago
14
Samara buys a video game for $56.00 she also buys a book. The price of video game is 8 times as much as the price of the book. W
hat is the price, in dollars, of the book?
Mathematics
Answer
Comment
Send
2
answers:
igor_vitrenko
[27]
3 years ago
4
0
The answer is $7.00 because 56.00/8=7.00.
Hope that helps.
Send
elena-s
[515]
3 years ago
4
0
The answer is $7.00 because 56÷8=7 and if the video game is 8x more costly than the book then you have to multiply 7, 8 times to get to the price of the video game.
Send
You might be interested in
A polynomial has two terms.
alexira [117]
Not sure if that is the entire question, but yes, it does. Poly comes from the Greek polus or polloi meaning much or many.
3
0
3 years ago
7 x 28<br> = 7(20 + 8<br> = (7 x 20)+(7<br> = 140 + 56<br> = 196
adell [148]
Answer:B
Step-by-step explanation:
5
0
3 years ago
A rectangular blankets perimeter is 210 inches. If the long sides of the blanket measure 60 inches what is the length of the sho
hram777 [196]
I believe the answer is 45
3
0
3 years ago
10 tan = ___pounds?
tensa zangetsu [6.8K]
(I'm guessing you mean ton)
10 ton = 20,000 pounds
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following equations is equivalent to <br> 3/4a - 6 =1/4
yaroslaw [1]
Is there a picture of the answers to go with this ?
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
43 over 50 0.91 7 over 8 84% least to greatest
14
·
1 answer
Which table corresponds with the function f(x) = x2 + 4?
9
·
1 answer
Which expression is equivalent to x2 − x − 6 x2 + 2x − 15 ? A) x + 3 x + 5 B) x + 2 x + 5 C) x + 3 x − 3 D) x + 2 x − 3
11
·
2 answers
a meteor train in Delhi carried 4865 passengers in 16 trips.Each trip had an equal number is passengers how many passengers trav
12
·
1 answer
Find the following sum of the following expressions: 3x+5 and -4x-10
9
·
1 answer
PLEASE HELP ME ASAP!!! AND EXPLAIN HOW YOU GOT IT.
7
·
1 answer
Please help me with number 13 and 14
6
·
2 answers
Please hurry no clown answers and please do the whole thing
5
·
2 answers
For every 1 sheet of paper you have 4 markers. You have 10 sheets of paper. How many markers do you have?
5
·
1 answer
A 3-yard roll of waxed paper costs $9.81. What is the price per foot?
7
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!