Answer:
25
Step-by-step explanation:
To get the area you multiply length and width. The length and width are both 5. 5 times 5 equals 25.
Hope this helped!
Answer:
angle is 45° which is constant
Step-by-step explanation:
We use formula for two vectors <u>a </u>and <u>b</u> to calculate angle θ between them by formula
cos θ = <u>a .</u> <u>b</u> / magnitude of <u>a </u> × magnitude of <u>b</u>
<u>Please see the attached file</u>
Answer:
value of a.b = -4
Step-by-step explanation:
We need to find a.b
a= 4i-4j
b = 4i+5j
We know that i.i =1, j.j=1, i.j =0 and j.i=0
a.b = (4i-4j).(4i+5j)
a.b = 4i(4i+5j)-4j(4i+5j)
a.b = 16i.i +20i.j-16j.i-20j.j
a.b = 16(1) +20(0)-16(0)-20(1)
a.b = 16 +0-0-20
a.b = 16-20
a.b =-4
So, value of a.b = -4
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
which is not good for human survival
mark me as brainliest ❤️